WenizZ

Šlo by z slabého motoru ( např. Škoda 120 ) udělat auto které by se výkonnostně rovnalo silnějším jedincům ?

Například autům jako Peugeot 106 GTI , Ford Fiesta xr2i ?

Odpovědi
anonym

Samozřejmě…
Ale pokud jde o amatérskou výrobu ´v garáži´, bylo by levnější koupit si třeba Mercedes CL AMG…
___
Nejde totiž jen o výkon motoru, ale i o podvozek, brzdy, tuhost kastle…
😉

Hlada

Pro Š120 vydávaly AZNP popis úprav motorů pro soutěže. Používaly se osmikanálové hlavy, leštěné sací potrubí, T-písty, zesílené ojnice, ostřejší vačky, jiné osazení karburátoru, jiné nastavení regulace předstihu, otevřenější tlumič výfuku.

huxa

Nevím, jak jsou ty další auta silná, nicméně dá se úpravou vstřikování zvýšit výkon o desítky procent. Pamatuji si, že jako malý jsme vzali takový kousíček železa na staré javě, zvětšili danou dírku a poté asi dvakrát rychleji zrychlovala, ale žrala asi pětinásobek :)

mojitek

škoda 120 nema vstrik,ale karburator,takze přečipovanim to nelze. Ale motor 120ky je krapet poddimenzovany,tak­ze by slo zvysit kompresni pomer,dodat turbo.Ale samozrejme aby to dobre vse fungovalo je potreba se do prekopavky pustit vic zesiroka,ne jen zysit vykon takhle nasurovo bez niceho jineho.

Emefej

Z důvodů spotřeby, životnosti a dnes i emisí jsou motory poddimezované a když se to umí, dají se naladit na podstatně vyšší výkon. Ve Svazarmu byli šikovní lidé, kteří dovedli vyladit motor Lada 1450 cm3 z původních 56 kW na 88–92 kW. Měnil se karburátor a předstih, byla prakticky přestavěna celá hlava, dávaly se ostřejší vačky a tvrdší pružiny ventilů, brousily a leštily se kanály, byly jiné písty, ložiska na klice, ladil se výfuk apod. Tehdejší Metalex vyráběl a prodával závodní sady pro přestavby běžných motorů.

knedlik123

mowla
bezkonkurencni prispevek:-)