Michal Kole

Šlo by šlo z mléka vyrobit máslo a tvaroh?

Mléko je v krabích koupené v Lidlu.
Doplňuji:
Mléko má 1,5 % tuku

Nejlepší odpověď
hanulka11

jistě tvaroh jsem kdysi dělávala, když mi mléko zkyslo, ale to nebylo ještě pasterizované a bylo tučné . Záleží jaké máte jestli je s malým množstvým tuku nebo tučné. Zkysané mléko jsem nalila na cedník do kterého jsem dala utěrku a nechala jsem do druhého dne vykapat .Pak jsem v utěrce vyždímala . V utěrce zůstal tvaroh. Máslo jsem tedy se přiznám nikdy nedělala, ale myslím,že je k tomu potřeba tučnější mléko. Jistě někdo své zkušenosti s tím napíše.

Ten tvaroh nebude kvalitní, můžete z něj vyrobit budapešťskou pomazánku na chleba.
Doplňuji:
Ještě doplním, že pokud mléko z krabice, které je zkyslé otevřu -má nepříjemnou hořkou chuť. Asi bych z něj nic nevyráběla.

Další odpovědi
anonym

Krabicove mleko je odstredene,nema kvalitu a hustotu.Tak ze,maslo asi ne,no a z tvarohu mozna tak kysela brecka.

GM

Z krabicového mléka nic neuděláš. Když se zkazí, tak zhořkne, nezkysne. Musel bys mít mléko přímo od krávy – od chovatele.

dudu

Chutné máslo a tvaroh by se určitě dal vyrobit z mléka prodávaného v nedávno zprovozněných „mlékomatech“, ovšem chtělo by to udělat kalkulaci. Manželka občas kupuje domácí tvaroh od majitelů malých farem a ten je vynikající. Pokud jde však o pravé tradičně vyrobené domácí máslo, tak si nejsem jist zdali by každého nadchlo, protože má jinou chuť než průmyslově vyráběné. Za pokus a poznání to však určitě stojí.

mosoj

Máslo lze vyrobit několika způsoby z mléčného tuku ( nikoliv mléka). Mléčný tuk je třeba nejprve oddělit od mléka a zkoncentrovat. V domácích podmínkách je to sběr smetany (mléčného tuku) z mléka od krávy nebo také odstřeďování tohoto mléka. Smetana má až 40% mléčného tuku.
Pamatuji výrobu domácího másla stloukáním smetany získané odstřeďením kravského mléka.
Získalo se máslo a podmáslí. Podmáslí je vynikající potravina a podávala se jenom s brambory. V domácím podmáslí byly běžně kousky másla.
Krabicové mléko je již odstřeďěné a hlavně
tepelně upravované pasterizací!!! a určitě i chemicky.
Kupované máslo je také chemicky upravované – ztužované,
Domácí máslo je žluté, dobře se roztírá a mně chutnalo.

Elk

Máslo určitě ne, smetana je pryč a o tvarohu bych taky pochyboval, dost blbě se dělá z obarvené vody i když je plnotučné…
P.S. Mám zkušenost, že i ze sušeného to nejde… ha ha