Sleva na manželku

manžel na mne jako nepracující manželku uplatnoval slevu na dani zpetně za rok 2008. Podával přiznání 25.3. Platí v tomto případě také lhůta vracení do konce dubna?
Prolová

Nejlepší odpověď
standa

Podle zákona má finanční úřad na vrácení přeplatku třicet dnů od dne jeho vzniku.

Rozdíl je pouze v tom, KDY nárok na přeplatek vznikl:

  1. pokud podáte ŘÁDNÉ daňové přiznání např. 25.3.2010, tak nárok na přeplatek vznikne až posledním dnem lhůty pro podání DP, tj. 31.3., takže vám, pak 30-ti denní lhůta pro vrácení přeplatku běží až do 30.4.
  2. pokud však podáte DODATEČNÉ daňové přiznání (což můžete maximálně do 3 let od původního termínu podání), tak nárok na přeplatek vzniká dnem podání tohoto dodatečného DP (ve vašem případě 25.3.) a přeplatek vám musí být vrácen*) nejpozději do 25.4.

*) přeplatek bude vrácen za předpokladu, že jste správně vyplnili dodatečné DP, žer jste správně požádali o vrácení přeplatku a že nemá (manžel) žádné daňové nedoplatky