Irisek

Sleva na dani na děti

Dobrý den, jsem rozvedená, mám dvě děti ve vlastní péči a doposud jsem v zaměstnání uplatňovala zvýhodnění daně na děti. Bohužel jsem byla propuštěna a momentálně jsem vedena na pracovním úřadě. Chci se zeptat, jestli i teď můžu uplatňovat zvýhodnění daní na děti a popřípadě, kde o to zažádat. A pokud ne, jestli si může o zvýhodnění daní zažádat má maminka, u které bydlíme. Děkuji

Odpovědi
standa

Nevím od kdy jste nezaměstnaná, ale teoreticky budu vycházet z toho, že např. od 1.12.2009, potom bude platit toto:

  1. za období 1.1.-30.11.09 jste si slevu na děti uplatňovala vy prostřednictvím svého zaměstnavatele
  2. za 12/2009 může slevu uplatnit vaše maminka, ale už to nezvládne přes svého zaměstnavatele, ale musí podat daňové přiznání*)
  3. pro rok 2010 má vaše maminka možnost uplatnit slevu na vnuky buď prostřednictvím jejího zaměstnavatele**) a nebo až následně v daňovém přiznání za rok 2010

*) maminka má čas do 31.3.2010, kdy je nutné daňové přiznání podat (detaily, jak vyplnit přiznání na tomto místě neřeším, kdyžtak si zapište novou otázku)

**) u zaměstnavatele podepíše maminka tzv. ´růžové prohlášení o dani´ a nejspíš bude muset přiložit vaše čestné prohlášení, že si slevu Vy neuplatňujete…

Zákon o daních z příjmu:
§ 35c/6

Za vyživované DÍTĚ poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní,… a VNUK (VNUČKA), pokud jeho (její) rodiče NEMAJÍ příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit…