PANÁD

Šlápl jsem v moři na ježka – co tedˇ?

Z krásné dovolené jsem si odnesl plno zážitků, prázdnou peněženku a dva malé ostny v noze. Bolí to jen neznatelně a to jen na přímý dotek. Co bude následovat? Vyřeší se to samo? Zaroste či zapracují bílé krvinky? Snad nemusím obtěžovat chirurga?
Děkuji za rady zkušených.

Nejlepší odpověď
marci1

„Krok
Nebezpečná je sekundární infekce, která může vést ke kožním alergiím. Vytažení bodlin totiž nebývá jednoduché.
Krok
Ostny ježovek se snadno lámou a na jejich koncích jsou zpětné háčky, proto se těžko vytahují.
Krok
Místo vpichu se vlivem tekutiny obsažené v ostnech zbarvuje černomodře, ale to samo o sobě není nebezpečné.
Krok
Ostny vytáhněte pinzetou a ránu dezinfikujte alkoholem (40 až 70 %). Pokud je ostnů příliš mnoho a nepodaří se je všechny vytáhnout, aplikujte citronovou šťávu, která pomáhá ostny uvolnit, a dají se pak snadněji a méně bolestivě vytáhnout za dva až tři dny.
Krok
Bodliny, které uvízly příliš hluboko, by měl vytáhnout lékař.“

http://zdravi-a-nemoci.porad.cz/ji­ne-zdravotni-problemy/navod/jak-vytahnout-bodliny-morskeho-jezka.html

Další odpovědi
arygnoc

bolí?

choďte k doktorovi.
myslím, že žiadny doktor vám vám nepovie „načo sem s tým chodíte?“.

ja chodím k lekárovi aj s kliešťom a i menšímy banalitami.
našťastie nie ku slovenským, tam by ma to stálo aspoň kačicu (→ úplatkárska aférka v slovenskom zdravotníctve, čo naštartoval chirurg viliam fischer)

;-Q
Doplňuji:
teda, dávam tomu slovenčinovi:

správne má byť:
ja chodím k lekárovi aj s kliešťom a i menšími banalitami.