quentos

„Sladové víno“?!

Taky se vám zdá, že s tímhle už šla EU značně přes čáru? Že náš rum se nemá jmenovat rum, ale tuzemák, beru – je přece jen náhražkou pravého kubánského rumu. Že se pomazánkové máslo má jmenovat máslová pomazánka, beru, přece jen není „máslem“. Ale, přátelé, PIVO?! Kdo jiný než Češi by měl vědět, co je opravdu PIVEM? A teď si přijde nějaká EU s tím, že se má jmenovat „sladové víno“! Co je podle nich tedy pivem? A myslíte, že si to necháme líbit? Není toto už trochu vrchol?
Doplňuji:
Lucimia: v angličtině „beer“; bear je „medvěd“ nebo „snášet“. Ale jinak plně souhlasím.

Nejlepší odpověď
kropitko

Ještě jsem o tom neslyšela,to je zajímavé! Ale abych řekla pravdu,tak to asi neprojde,stejně každý bude říkat pivo,no a mě jde o to,aby to pivo chutnalo dál jako pivo a ne jako víno.

Další odpovědi
anonym

Někdy mi připadá,že v Kocourkově byli chladně a nelítostně logicky uvažující pragmatici.
Doplňuji:
Jak to bylo:„Dej blbci funkci a vymyslí lejstro.“.

ReHu

Mámza to, že označení sladové víno mělo být kvůli penězům.
A diktatura EU? K tomu jsem měla výhradu vždy. Viz utopenci, zemědělství, atd., atd.
Prostě těch omezení mi přijde až přespříliš.
Horší než RVHP.

annas

Já jsem o tom četla. Zařazení piva do skupin vín by vedlo k tomu, že by se „sladové víno“ prodávalo levněji. Ale název pivo určitě zůstane mezi milovníky pěnivého moku dlouho zachovaný. Až možná za x let si další generace na nový název zvykne.
Někde v marketech se již prodává pomazánkový krém místo pomazánkového másla. Tato změna mně nevadí. Stejně jako u rumu.

Nuk nuk

Proč mě to nepřekvapuje? Pánové v Bruselu a celé vedení EU nemá zkrátka nic jiného na práci. JEdiné, co dělají je, že vymýšlejí, s prominutím, hovadiny a změny tam, kde vůbec nejsou potřeba.

Název „sladové víno“ je naprosto nesmyslný vzhledem k charakteru a způsobu výroby obojího. Nejsem odbornice a nerozumím tomu, ale i jako lajkovi je mi tento rozdíl jazný. „Víno“ se vyrábí kvašením obvykle z plodů vinné révy, krom x druhů ovocných vín. Pivo se vyrábí z lecčeho, ale nejčastější surovinou je právě slad -ovšem pivo se vaří, nemílím-li se. Ale tohle by měl asi někdo spíš vysvětlit pánům v Bruselu, těm to zřejmě nedochází.

Jenže, co naděláme. Zvolili jsme si je (alespoň většina z nás),tak holt budeme mít Plzeňské sladové víno. Naši předkové by asi koukali, kam jsme to dopracovali.

kokoťenko

Ať si tomu říkají,jak chtějí,třeba i sladové víno,hlavně,že to teče:-DD

Lucimia

Mně to teda taky přijde docela ujetý. Máme odjakživa pivo a teď se to má jmenovat jinak? Vždyť jsme na to všichni zvyklí, vlastně v celém světě se to nazývá jedním slovem – v angličtině – bear – pivo.
Prostě nesouhlasím a přijde mi, že už ty nahoře neví, co vymýšlet.
Doplňuji:
aha tak beer 😁 To jsem vůl 😁

panenka

Díky naším chytrým polítikům musíme ted pykat že jsme v EU a co zařídily to máme už když nám diktovali kolik cukru kolik mléka a ted tohle jsou to velmi chytré hlavičky ti naši poslanci opravdu nejraději bych je nakopala a vyměnila okamžitě.Oni poslouchají jak se pýskne a že jsou naši poslanci třeba v Německu nebo Rakousku všem pro smích to jim asi nevadí.Pivo je zkrátka naše a zůstane pivem a né nějakým sladovým vínem

anonym

Jsem uz dokonale vytocena,to so si praskaji pres pysky nema obdobu,jak se k tomu cesi postavi-uz je na case!V Anglii se totiz sladove pivo pije-obdoba cuca(levne lepidlo,po kterem se zpijou lidi do nemoty)v plastu 3l za 4£.Co to je za lidi u tech koryt?Nemam slov-proto opoustim republiku.

Luss

stejne i kdyz cela Evropa bude chodit na „sladove vino“, Cesi, ti pujdou proste na pivo!!! :)

mojitek

Jenom maly upresneni : ten nas „rum“ -myslite „Tuzemak“ s velkym „T“(to je dulezite) -to je nazev vyrobku a vyrabi se z brambor.To nikdy nebyl rum i kdyz to bylo napsano na etikete.S rumem to nema nic spolecneho,to by se stejnetak mohlo nazyvat whisky,whiskey,nebo treba tequila…Takze to ani rum byt nemuze,protoze rum = destilat z cukrove trtiny a je jedno ve ktere zemi se vyrobi.Ale ceske rumy taky existuji-staci se juknout do supermarketu,at­d.Jinak s tim"sladovym vinem" s tim neprisla EU,ale nasi vyrobci (ovsem kvuli EU a jejich "predstave"technol­.postupu pri vyrobe tohoto napoje) Taky nejsem z EU a jejiho chovani vuci malym "nedominantnim"ze­mim prilis nadsen

FOG

Dalsich 20 let za nama.
Asi je potreba zase jit ven s klicama.