system44

Skutečně vynaložené náklady při odstoupení od smlouvy v zákonné lhůtě 14 dnů

Dobrý den,

můj dotaz se týká obchodního práva a vrácení zboží v zákonné lhůtě 14 dnů.
V internetovém obchodě jsem zakoupil grafickou kartu za 6906Kč včetně poštovného.
Zboží jsem vrátil v zákonné lhůtě 14dnů prodejci. Prodejce má nárok při vrácení peněz na odpočet skutečně vynaložených nákladů. Bylo my však naúčtováno 996Kč. Částka je prý „storno“ poplatek za vrácení zboží od prodejce dodavateli a poštovné za odeslání zboží k dodavateli. Může my tato částka být naúčtována? S prodejcem není již možná další domluva, jak mám tedy případně dále postupovat?

Děkuji
Doplňuji:
Reakce na příspěvek od Hykam

Děkuji za odpověď, nicméně s tím stále nesouhlasím. Názory na tento problém se opravdu liší, ČOI toto sice neřeší, ale po telefonické domluvě prý prodejce nemá nárok vyžadovat proplacení nákladů spojených s vrácením zboží od něj k jeho dodavateli, toto potvrdil i jistý právník na jiném serveru. Zákazník přeci nemůže mít vliv na smluvní vztah mezi prodejcem a jeho dodavatelem. Tento „storno“ poplatek by mohl činit i třeba 50 procent z původní ceny a pak by nějaké vracení zboží v zákonné lhůtě nemělo žádné opodstatnění.

Nejlepší odpověď
Hlada

Je to nepochybně vysoká částka a pokud byste chtěl na prodejci její zdůvodnění, musel byste ho žalovat. Myslím, že by ji dokázal zdůvodnit a že to má předem ošetřené. Storno poplatek dodavateli je sporný. Další náklady ale prodejci vzniknou. I pouhé rozbalení může být problém pro další prodej. Většina krabic má samolepku jako pečeť, která se rozbalením poruší. Deska se teď nejspíš bude muset prodat se slevou nebo nějak jinak a to bohužel něco stojí.

Další odpovědi
Hykam

Asi vás zklamu , ale prodejce má právo po vás vyžadovat vynaložené náklady. Je to tak trochu jeho ochrana, aby si kdokoliv cokoliv objednával a vracel. Menší e-shop by se dal tímto způsobem i zlikvidovat. Nezapomeňte, že prodejce musí vrácený výrobek nechat buď originálně zabalit, aby ho mohl dále prodat, nebo má druhou možnost prodat výrobek ve slevě

mosoj

Chybí zde podstatné. Jaké podmínky pro uzavření kupní smlouvy měl prodejce zveřejněné na internetu s kterými jste souhlasil když jste si objednával zboží !
Většinou tam ten poplatek kolem 500 Kč mívají.

Navíc si pletete vrácení zboží bez udání důvodu s reklamací.

system44

Děkuji za odpověď i uživateli mosoj.

Obchodní podmínky jsem nezmiňoval, mají jen standardní text „Prodávající vrátí spotřebiteli vynaložené finanční částky kromě skutečně vynaložených nákladů spojených s vrácením zboží do 30 dnů od odstoupení.“

system44

Reakce na příspěvek od Hlada

Taktéž děkuji za odpověď. Nemám nic proti dalším vzniklým nákladům, ale jediná „překážka“ při otvírání krabice a dostaní GPU ven byla pouze ona samolepka. A krabici by měl prodejce otevřít na požádání i přímo na prodejně, když se zákazník na zboží chce před koupí nejdříve podívat.

system44

Reakce na příspěvek od Hykam

Děkuji za odpověď, nicméně s tím stále nesouhlasím. Názory na tento problém se opravdu liší, ČOI toto sice neřeší, ale po telefonické domluvě prý prodejce nemá nárok vyžadovat proplacení nákladů spojených s vrácením zboží od něj k jeho dodavateli, toto potvrdil i jistý právník na jiném serveru. Zákazník přeci nemůže mít vliv na smluvní vztah mezi prodejcem a jeho dodavatelem. Tento „storno“ poplatek by mohl činit i třeba 50 procent z původní ceny a pak by nějaké vracení zboží v zákonné lhůtě nemělo žádné opodstatnění.