Škrondali jste na candrbál? Odkud pochází candr?

Nejlepší odpověď
annas

Ptejte se knihovny odkazuje na ÚJCAV.

SNČ mám, v něm je uvedená jedna možnost původu z německého slova Zigeunerball = cikánský bál. I když předpoklad původu se vztahuje k celému slovu candrbálu.

Časopis Naše řeč ˇUJCAV z r. 1939 vysvětluje české hláskové seskupení a význam.slova.

Janko ukazuje, že tu běží o útvary onomatopoické s hlavním významem roztřepenosti a členitosti, a slova sem náležející dělí ve dvě hlavní skupiny: bez nosovky (cadr-) a s nosovkou (candr-). Z českých slov typu bez nosovky uvádí na př. čadra (ženské roucho na Východě), cadrna (rozcuchaná kudrna), cadrnáč (rozcuchaný), cadrnatý (chlupatý) a snad sem patří i královéhradecké cajdrnožka (chatrná spodní sukně). Typ nosovkový jest zastoupen v češtině dial. canda, candoň, candavý (tlachal, tlachavý), candát (tulák), candátovati (bez účelu choditi), zacandati (umokřiti), laš. candrat (šplechtati), mor. candra (otrhaná ženská), lašsky čandor s významem podobným, mor. candra (popruh u trakaře) a čandrůvka (druh jablek).

Hlavní význam roztřepenosti (s „vodním“ odstínem mokroty, šplíchání) není jistě příliš vzdálen od významu nepořádnosti, rozcuchanosti a toulavosti.

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3351

Určitě i v minulosti byl rozdíl mezi venkovským candrbálem (tancovačkou) a tanečky ve městě.

Poznámka – u příjmení Candr(a) uvádí Moldanová původ od křestního jména Alexandr.

Druhá možnost původu souvisí s „výrazem mokroty“, tedy pojmenováním ryby.

Další odpovědi
marci1

Pravděpodobně pochází z němčiny, podle druhé části slova bál ( ball = německy ples ). Původ slova candr je nejasný.
Takový candrbál, když se vyvede ! 🙂

http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2011/p­uvodu-slova-candrbal