tomvot99

Školství – průměr

Ahoj,
Je pravda, že dnešní známky už nejsou založené na průměru, jak na tom, jestli se žák snaží nebo ne?
Na průměr se už dnes nehraje, jsem slyšel… Je to pravda? Pokud bych jako žák šel za paní učitelkou, nebo ředitelem s průměrem na lepší známku, mám právo jí dostat?

Nejlepší odpověď
annas

Známka hodnotí vědomosti, dovednosti, aktivitu atd. Je rozdíl mezi známkou za orientační zkoušení, klasifikační ústní zkoušení, testy, čtvrtletní práce, v češtině za diktáty, slohové práce atd.

Klasifikaci je v moci učitele. Rozlišuje váhu známek, důležité jsou např. písemné čtvrtletní práce, které jsou předpsané jen v určitých předmětech, ústní zkoušení. Je třeba chyba, když učitel známkuje domácí úkoly. ALe měl by vás seznámit se svými požadavky.

Nikdy neplatilo, že známka je průměr., je to orientační bod. Je v zájmu učitele, aby měl co nejvíc známek, nebyly mezi nimi velké výkyvy atd. Pak může sledovat, zda žák věnuje učivu pozornost.

Pokud jste nezletilý, mohou vaši rodiče požádat ředitele školy o komisionální přezkoušení a tak přesvědčit komisi, že vaše vědomosti odpovídají či neodpovídají hodnocení učitele. .Bez přezkoušení nemůže ředitel nařídit učiteli, aby známku opravil. Přece není přítomný v hodinách.

Další odpovědi
anonym

Máš právo na vysvětlení, proč (na) lepší známku ne/máš.
Na lepší známku – podle znění otázky, právo nemáš – známky totiž nemusí mít stejnou váhu (o znalostech/schop­nostech vypovídající hodnotu) – jinou váhu má známka z letmého přezkoušení (třeba nějaké ´desetiminutovky´) a jinou známka ze čtvrtletní písemky.

ivzez

Nejen dnešní známky. I dříve byl průměr známek jenom orientační. Do známky se promítá všechno – jak žák pracuje ve škole (v hodinách), jak se připravuje doma, …

Vzhledem k výše uvedenému je doufám zřejmé, že nemáš „právo dostat lepší známku“ jenom na základě průměru.

Máš ale právo svou práci, přípravu i snahu zlepšit a dostat v příštím pololetí zaslouženě lepší známku.