Avatar uživatele
JájsemRaibek

Škodí sůl rostlinám, nebo neškodí?

Tak mě napadlo, jestli sůl škodí rostlinám. Jistě že škodí, ale jak to tedy je? Pokud použiju na hubení slimáků sůl, někdo mě od toho bude odrazovat, že si prosolím zahrádku a nic mi tam neporoste.
Jak je tedy možné, že silnice se solí, ta sůl se dostává do příkopů kolem silnice a stejně jsou příkopy v létě zarostlé a musí se sekat?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? briketka10 před 2667 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
RyuzakiKate

Tady bude hrát roli osmotický potenciál – kde je větší koncentrace, tam jde voda, tzn. z rostliny, která ji potřebuje, odchází pryč a růst je zbrzděn. Existují však některé druhy, které se s tímto problémem dokáží vypořádat a do svého těla propustit jen část NaCl, anebo vylučovat sůl na povrch těla pomocí solných žlázek. U nás je například častým halofytem (rostlina snášející zasolení) zblochanec oddálený rostoucí právě u silnic.
Tu ještě něco navíc: http://www.roz­hlas.cz/leonar­do/zpravy/_zpra­va/jak-sul-brzdi-rust-rostlin--1166243

Upravil/a: RyuzakiKate

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?briketka10 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Každá rostlina tu sůl snáší jinak, z příkopů ta posypová sůl taky odteče. Některé rostliny bez mořské soli nemůžou existovat, třeba mangrovy v brakických vodách. Ale solit si vlastní zahrádku bych asi nedoporučoval.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek