jirka F

Škodí lidem přehnaná hygiena a sterilní prostředí ?

Myslíte si že přehnaná hygiena škodí třeba že na zemi nesmí být ani drobeček špíny že sterilní prostředí do určité míry škodí zdraví je to pravda jaký máte názor vy.

Ps : Já si myslím že trochu jo přece potřebuje se ta imunita nějak trénovat.

Nejlepší odpověď
Dane

Zaleží na tom, v jakém prostředí se pohybuješ (v čem žiješ a kde pracuješ) např. pokud budu přicházet do přímého kontaktu s tělními tekutinami (krev, výkaly, sliny, …), tak dodržování přísějších hygienických zásad je na místě.

Nechal by sis dobrovolně ošetřit chrup zubařem, který si nemyje ruce, když jde z wc?

Další odpovědi
Mapel

Hygiena neškodí, ale sterilní prostředí škodí. Pokud se organizmus nenaučí čelit běžným baktériím a nebuduje tím vlastní imunitní systém, tak může zemřít i na obyčejnou rýmu. Běžně si na zahrádce utrhnu jahodu a trochu mi i zachroupe kamínek. Nepoužívám chemii, tak mi nemůže ublížit. A co taková zvířata. Podle zastánců sterilního prostředí by musela všechna vymřít. A nevymřou. Prostě mají vytrénovaný imunitní systém.

briketka10

Sterilní prostředí se dodržuje všude tam, kde se
operuje a já dezinfikuju prostory kam se dostane
můj kocourek takže podlahu, stolní desku jeho
pelíšek, srst apod. je to nutnost přeci jen nechci
chytit nějakou nemoc, protože se pohybuje mezi
jinejma kočkama co pobíhaj po vesnici a chytá
myši, ptáčky a co já vím co ještě, jakej humus dá
do tý tlamky starou šlupku od salámu, kterou tu
pohoděj cikáni fůůj plesnivou ☹
Jinak jen oplachuju zeleninu, ale s hygienou to zas
tak moc nepřeháním imunitu mám dobrou nemocná
nebývám, jakože bych měla chřipajznu ne jím cibuli
pravidelně a zeleninu, kterou můžu 😁
Doplňuji :
Některá zvířátka, která se zraní si dokáží i s malou rankou
poradit, jakmile je větší musíme s nimi k veterináři, ale já
např. mám doma zásyp a zatím jsem nikam nemusela ten
můj chlupáč si každou ránu zatím vylízal.

gecco

Ne – obecně řečeno neškodí…
Ale může být na škodu, pokud se člověk ze sterilního prostředí dostane do prostředí běžného – protoze nemá imunitní systém navyklý (tvorbou protilátek…) na množství bakterií (etc), se kterými se tam potká…
___
Koneckonců – na stejném principu funguje preventivní očkování – kdy se organismus ´trénuje´ malým množstvím oslabených bakterií (apod.)…

marci1

Nic se nemá přehánět. Třeba byt je důležité udržovat v čistotě, ale není nutné, aby byl dezinfikovaný. Pokud nám spadne doma na zem třeba chleba, můžeme jej sníst. Pokud by nám upadl na ulici, v restauraci ap., tak ho jistě už jíst nebudeme. Důležité je mýt si ruce po použití WC a po příchodu domů. Také časté mytí těla není úplně vhodné ( myslím tím třeba 5× denně ), samozřejmě pokud nepanují velká vedra a my se potíme. Sterilním prostředím se snižuje naše imunita, stáváme se alergiky, astmatiky ap. Nedávnou jsem sledovala v TV dokument s naším významným parazitologem, který vzkazoval lidem : „Nemyjte se tak často, oslabujete si imunitu“. 🙂

Luxx

přehnaná hygiena – v dnešní kosmetice je tolik chemie, až z toho někteří mají kožní problémy.. časté sprchování vysušuje kůži, z nekvalitních šamponů se dělají lupy, z pracích prášků se dělají vyrážky.. atd.

sterilní prostředí – dokonale sterilní prostředí v běžném životě neexistuje… s trochou nadsázky by se dalo říct, že v čím větším marasu vyrůstáme, tím máme v dospělosti lepší imunitu (říkal to pan profesor na přednášce z fyziologie)…

mosoj

Nejzdravější lidi jsou cikáni.

pusinka50

Přesně, jak píše gecco a mapel.
Navíc, i když člověk nezmění své návyky přehnané hygieny a nezmění své čisté až sterilní prostředí, bude z něj ve středních letech stejně zdravotní chcípák. Stačí, když ho venku ofoukne studenější vítr, ač je teplo či sedí chvilinku v průvanu a nachladí se prostě snadno při každé příležitosti a velmi dlouho pak marodí a lehce si tím poté přivodí chronický zánět průdušek apod. Jeho imunita je úplně v háji, nemá žádné obranné látky v těle.

dudu

Určitě ano. Je třeba si uvědomit, že viry, bacily a podobná verbež se nacházejí prakticky všude, tedy i ve vysoce sterilním prostředí – např. nemocnic. Tam logicky přežívají ty nejodolnější a nejvíce agresivní malinkaté bestie. Pokud se pak jedinec, jehož imunitní systém není navyklý tvrdým podmínkám setká se zmíněnými invazními typy, může mít průběh nemoci až fatální následky.

Michálek1245

Já si říkám, že v tomhle by měla být nastavená nějaká rozumná hranice. Přehnané množství hygieny zkrátka škodí a všichni tak nějak víme, nebo alespoň tušíme, že nám pak zakrňuje nějaká ta přirozená obranyschopnost a imunita. A trpí tím hlavně děti. Na druhou stranu třeba ale mám v autě lavon tekuté mýdlo od https://www.pros­tredkycistici­.cz/tekuta-mydla a když jsem upatlaná nebo přijdu z obchodu, tak si s ním umyju ruce. Protože prostě nejsem čuně. 😉

Dane

Jen si trénuj. Říká se: Kdo chce kam, pomozme mu tam.