Avatar uživatele
Pokročilý

skoda zpusobena zamestnaavateli - muze me ji dat platit vicekrat do roka ?

Otazka zni : Muze me napr. zmetek, dat zamestnavatel k odpovednosti stale dokola ? Nebo je nekde dano, ze 4,5 nasobek mesicniho prijmu muze po me chtit jen max. jednou za rok ?
Pr. Udelam "zmetek" a skoda bude presahovat 200 tisic. Zamestnavatel mi da maximum a bude ppo me chtit 4,5 nasobek meho platu. Tento "zmetek" udelam za mesic znovu. Muze chtit zase 4,5 nasobek meho platu furt dokola ?
Rady, ze zamestnavatel by me nezamestnaval apod. jsou irelevantni.
Doplňuji:
Vzhledem k prvni odpovedi. Zmetek = vadny vyrobek fyzickeho charakteru.
Zjednodusena otazka : muze me zamestnavatel davat skodu k nahrade (4,5 nasobek platu) vicekrat za jeden kalendarni rok ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

(Zákoník práce, díl 4, §257)
"(1) Zaměstnanec, který odpovídá ze škodu podle § 250 je povinen nahradit zaměstnavateli skutečnou škodu, a to v penězích, jestliže neodčiní škodu uvedením v předešlý stav.
(2) Výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout u jednotlivého zaměstnance částku rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu. Toto omezení neplatí, byla-li škoda způsobená úmyslně, v opilosti, nebo po zneužití jiných návykových látek.
(3) Jde-li o škodu způsobenou úmyslně, může zaměstnavatel požadovat, kromě částky uvedené v odstavci 2, i náhradu ušlého zisku.
(4) Způsobil-li škodu také zaměstnavatel, hradí zaměstnanec jen poměrnou část škody podle míry svého zavinění.
(5) Odpovídá-li za škodu více zaměstnanců, hradí každý z nich poměrnou část škody podle míry svého zavinění."

Není zde napsáno nic o kalendářním roce, tudíž by se dalo předpokládat, že to může být opakované, popřípadně až k výpovědi, ať už ze strany zaměstnavatele nebo zaměstnance, kterému po chvíli nebudou stačit finance na placení náhrady škod.

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/zakonik-prac e/cast11h2.aspx

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Za každý zmetek jednou. Může být i vícekráte do roka.


Avatar uživatele
Pokročilý

Píšeš hrozně ale podle toho co čtu tak když jsi splatila způsobenou škodu tak by jsi nic platit neměla pokud ovšem platiš tak to s ním nějak domluv pokud je "zmetek" který tě neposlechne tak jedině soud nebo odejít od něj...


Avatar uživatele
Stříbrný

Jasně že: A N O může vždy když uděláte škodu.
Páč pak by to mohlo být tak, že uděláte v lednu škodu za 50Kč a v květnu za 50 000Kč.. tu byste pak neplatila?

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1812
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 657
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 388
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.