Kura

skoda zpusobena zamestnaavateli – muze me ji dat platit vicekrat do roka ?

Otazka zni : Muze me napr. zmetek, dat zamestnavatel k odpovednosti stale dokola ? Nebo je nekde dano, ze 4,5 nasobek mesicniho prijmu muze po me chtit jen max. jednou za rok ?
Pr. Udelam „zmetek“ a skoda bude presahovat 200 tisic. Zamestnavatel mi da maximum a bude ppo me chtit 4,5 nasobek meho platu. Tento „zmetek“ udelam za mesic znovu. Muze chtit zase 4,5 nasobek meho platu furt dokola ?
Rady, ze zamestnavatel by me nezamestnaval apod. jsou irelevantni.
Doplňuji:
Vzhledem k prvni odpovedi. Zmetek = vadny vyrobek fyzickeho charakteru.
Zjednodusena otazka : muze me zamestnavatel davat skodu k nahrade (4,5 nasobek platu) vicekrat za jeden kalendarni rok ?

Nejlepší odpověď
WeeBear

(Zákoník práce, díl 4, §257)
„(1) Zaměstnanec, který odpovídá ze škodu podle § 250 je povinen nahradit zaměstnavateli skutečnou škodu, a to v penězích, jestliže neodčiní škodu uvedením v předešlý stav.
(2) Výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout u jednotlivého zaměstnance částku rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu. Toto omezení neplatí, byla-li škoda způsobená úmyslně, v opilosti, nebo po zneužití jiných návykových látek.
(3) Jde-li o škodu způsobenou úmyslně, může zaměstnavatel požadovat, kromě částky uvedené v odstavci 2, i náhradu ušlého zisku.
(4) Způsobil-li škodu také zaměstnavatel, hradí zaměstnanec jen poměrnou část škody podle míry svého zavinění.
(5) Odpovídá-li za škodu více zaměstnanců, hradí každý z nich poměrnou část škody podle míry svého zavinění.“

Není zde napsáno nic o kalendářním roce, tudíž by se dalo předpokládat, že to může být opakované, popřípadně až k výpovědi, ať už ze strany zaměstnavatele nebo zaměstnance, kterému po chvíli nebudou stačit finance na placení náhrady škod.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast11h2.aspx

Další odpovědi
Drap

Za každý zmetek jednou. Může být i vícekráte do roka.

martinecek20

Píšeš hrozně ale podle toho co čtu tak když jsi splatila způsobenou škodu tak by jsi nic platit neměla pokud ovšem platiš tak to s ním nějak domluv pokud je „zmetek“ který tě neposlechne tak jedině soud nebo odejít od něj…

cukrar

Jasně že: A N O může vždy když uděláte škodu.
Páč pak by to mohlo být tak, že uděláte v lednu škodu za 50Kč a v květnu za 50 000Kč.. tu byste pak neplatila?