vitek1724...

Skloňuje se slovo sáně podle vzoru růže?

Kapitáne já vím že to tvůj mini mozek nechápe ale je to těžký slovo!

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
jirka F

Ne, podle vzoru píseň

růže s růžemi jako sáně se sáněmi

píseń to by bylo píseň bez písně jako sáně bez sání

myslím že správně je růže s růží jako sáně se sáněmi alespoň takhle jsme se to učili na zš v 6.třídě

poznámka : překlikl jsem se chtěl jsem vybrat v anketě možnost a)

Další odpovědi
annas

Ano

To, že 7. p. = s písněmi – zakončení na -ěmi, není podstatné, protože může bý v 7. p. i tvar – emi – např.s tvářemi, s rozkošemí.

Stejně u vzoru růže – s růžemi, ale i s hráběmi, zeměmi.

Rozhodující je, že 1. slabika sá-ně je zakončené na samohlásku, stejně jako rů-že.

Zatímco pís-ně – první slabika. končí na souhlásku

Takže ty sáně jako ty růže.

Podařilo se mně najít odkaz, kde na s. 10 je uvedený vzor sáně = růže. Stejně jako v Mluvnici od Bauera a Grepla.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:gsNt9ltBpwwJ:­www.ssvos.cz/du­myssvos/files/VY_12_I­NOVACE_18_CJL_M­.pdf+&cd=2&hl=cs&ct=clnk­&gl=cz
Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová
Podstatná jména pomnožná.
..

JirkaF – až na to zmatené vysvětlení.

Ty sáně jsou pomnožné podst. jméno, takže tvar množného. čísla je stejný jako ty růže i ty písně.

Rozdíl jsem vysvětlila.

Zbynas

Ne, podle vzoru píseň

Píseň. Se sáněmi, s písněmi; ne s růžemi.

JájsemRaibek

Ne, podle vzoru píseň

Kapitán-když už nadáváš, tak správně se píše: To jsi a ne To si :D

jirka F

ale nevím to jistě chodil jsem na základfní o niž se v okolí říkalo že tam nic nenaučej

vitek1724...

Mas blbou odpoved nejlepsi ma ANNAS.

vitek1724...

ne zas tak blbou

vitek1724...

Nevadí díky za odpověď budu se řídit podle tebe.