Pavel1212

Skloňování příjmení Plachý při psaní dopisu

Jak byste napsali adresu (pánovi a paní) na dopis, kteří se jmenují Plachý a Plachá?

Např.:
pan a paní
„Plaší“ (?)
ulice
město
PSČ

nebo zkrátka:
rodina
Plachá / Plachých
ulice
město
PSČ

?

Děkuji za váš názor, případně za správnou variantu. 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Příjmení, které se skloňuje podle vzoru přídavných jmen, přijímá i jeho koncovky.

  1. Paní a pán Plaší nebo Plachých.
  2. Rodina Plachých i rodina Plachá
  3. Přijeli k nám Plaší – je tvar hovorový, tedy lze užít v mluveném projevu.

    Ttvar Plachých je běžnější.

Můžete si ověřit v jazykové příručce: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=710

Další odpovědi
MinisCZ

V tomto případě radši Rodina Plachých. Je to cesta která nikdy nemá chybu. Plaší a podobné způsoby nemusí být vždi správné :)

anonym

ano, taky si myslím, napsala bych rodina Plachých, to Plaší zní divně, i když je to taky správně

terry

Tak jsem pro Rodina Plachých. Plaší zní divně.