leonessa

Skloňování příjmení

Vím, že tato otázka tu již zazněla, ale nemohla jsem žádné příjmení přirovnat k tomuto příjemní: Srnec. Hlásím se na pracovní místo a člověk, kterému zasílám životopis se jmenuje Srnec. Jak byste ho oslovili? Vážený pane Srnec?

Nejlepší odpověď
JayDee446

První pád je špatně, pokud se hlásíte na pracovní místo, bude to jen mínus pro vás. Správně je samozřejmě „Vážený pane Srnče“. Pokud se zdráháte toto použít, opomeňte ono příjmení a zůstaňte u „Vážený pane“.

Další odpovědi
annas

Správné oslovení je pane Srnče, jak uvedl JayDee. Oslovujeme 5. pádem, protože 1. pád svědčí o jakési nadřazenosti. Už jsem o tom psala.

Jen doplňuji, že podstatná jména končící na -ec – např. otec, letec, běžec, srnec – mají v 5. p. koncovku -če, tedy otče, letče, běžče, srnče atd.

Miroslavst

A co třeba bez použití jména, jen Vážený pane.
Já taky měním různá slova, když nevím jak co napsat. Je pravda, že někdy je to složité, ale vždy to nějak vymyslím.

BENYTA

Nechala bych to v prvním pádu,ale raději bych se tomuto jménu vyhnula…