DaveR

Skloňování – Dave?

Vím, není to české slovo, ale jak by se vyskloňovalo?

  1. Dave
  2. Dava/Davea?
  3. Davovi/Daveovi?
  4. Dava/Davea?
  5. Dave!
  6. Davovi/Daveovi?
  7. Davem

Nejlepší odpověď
annas

Možnosti:
Jména cizího původu zakončená ve výslovnosti i pravopise na -e skloňujeme podle toho, jaká souhláska předchází koncovému -e.
Předchází-li tvrdá nebo obojetná souhláska (kromě s, z), skloňujeme jména podle vzoru „pán“ nebo pomocí zájmenných koncovek.

Kořen slova je Dav, -e je koncovka, která zařazuje k rodu – ten Dave

  1. Dave
  2. Dava/ Daveho

3..Davovi/Davemu
4. Dava/Daveho
5. Dave!
6. o Davovi/Davem
7. Davem/Davem

Doplňuji:
Pokud se Dave vyslovuje Dav, pak samozřejmě neplatí skloňování zájmenné, jak uvedl quentos.

Další odpovědi
quentos

ona potíž je ale v tom, že koncové -e se nečte. Takže bych se přikláněl vždy k první z uváděných variant.
Kdysi jsem se ptal na skloňování jména Steve, což je z tohoto pohledu totéž v bleděmodrém – viz odkaz: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-v-cestine-sklonovat-anglicka-vlastni-jmena?podobna=1
Doplňuji:
viz odkaz z ÚJČ, který potvrzuje, že němé E je třeba při skloňování zachovat jen tehdy, má-li jeho přítomnost vliv na výslovnost. http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=320