sowa

Jaký zvolit sklon odpadové roury k septiku?

Chceme připojit odpad od WC do septiku. Jaký sklon -kolik stupňů- má mít roura.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Sklon se ve stavebnictví neudává ve stupních, ale v procentech. Pro odpadní potrubí se obvykle používá sklon 3%.

Další odpovědi
brillant

Málo informací. https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=sklon+od­padu+wc&source­id=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=sug­gest&gws_rd=ssl

mosoj

Když jsem si ověřoval odpověď, otázka zmizela.

Záleží na světlosti . Pro 125 – 150 mm 3 %, ale kritické to není.
Pro představu : na 5 metrech to dělá 15 cm .
Doplňuji:
Pokud nevíš co je klesání v procentech, tak ty 3 % dělají 1,7 stupně.

zzzlatokopka

Čím víc, tím líp, ať je tam spád.

Funna

samozřejmě platí čím víc, tím lépe…jinak se na takhle obecně položenou otázky nedá přesně odpovědět, protože záleží na délce a průměru potrubí…vevnitř v objektech jsou pro splaškovou kanalizaci normou určena min 3%, ale pro venkovní (a septik máš nejspíš venku) to už neplatí, tam může být klidně i 0.5% (podle průměru potrubí)…takže záleží na okolnostech, jaký spád si můžeš ty v tomhle konkrétním případě dovolit…

Klaproth

Pro připojení záchodové mísy se splachovací nádržkou s objemem nad 6 litrů určuje předpis minimální průměr vnitřního potrubí 100 mm a minimální sklon 3%. Pro venkovní rozvod norma minimální sklon neurčuje, pouze doporučuje 1%, ale musí být zachována minimální průtočná rychlost 0,7m/s.

honza19hk

min 1cm na 1m. samozřejmě čím více tím lépe.