Avatar uživatele
ferri

Skleněná tabule zahříváním plamenem praská proč totéž nečinní deska kovová ?

Zdravím potřeboval bych pomoc s fyzikou, toto je otázka kterou bych potřeboval vysvětlit co nejvíce fyzikálně. Snažil jsem se něco najít ale nedařilo se mi. Za každou odpověď předem děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4054 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
zjentek

ani mřížka ani roztažnost,může za to tepelná vodivost, sklo má velmi špatnou. Počítám, že sklo zahříváš jen z jedné strany a pro špatnou tepelnou vodivost je na té „tvé“ stěně teplota po určitou dobu mnohem vyšší, v objemu skla vzniká rozdíl, tzv.spád teploty a teprve potom přichází na řadu tvá roztažnost. „Tvá“ stěna se roztahuje hodně, druhá stěna málo. Vznikne pnutí, tabule nevydrží a praskne. Asi ti tady nemusím psát, že se to netýká varných a jiných skel, které svým složením mají obrovskou tepelnou vodivost .)

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ferri

Ano, pekne, sklo je sklo a kov je kov. Zřejmě si myslíte že sem jen malé dítě, co si jen řeklo že to za mě někdo udělá. Tak to ovšem není, otázku jsem zde položil už jako poslední možnost. Ano na Wikipedii je sice charakteristika skla a dokonce fyzikální, jenže mě jde o to přoč sklo praskne, jestli za to může jeho krystalická mřížka nebo jeho malá roztažnost.

před 4054 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek