Roklar

Skleněná deska je pružná, ale lehce praskne. Kovová deska je sice též pružná, ale při větší deformaci nepraskne, nýbrž s

Skleněná deska je pružná, ale lehce praskne. Kovová deska je sice též pružná, ale při větší deformaci nepraskne, nýbrž se trvale deformuje. Jak je to s mechanickými charakteristikami těchto materiálů.

Odpovědi
Straka

Je to zřejmě ještě trochu jinak:
skleněná deska při ohybu může prasknout, ale to platí jen při určité rychlosti ohybu a určité teplotě. Při zahřátí můžeme desku ohýbat rychleji aniž by praskla, dokonce se tvrdí, že i při pokojové teplotě je možné skleněnou desku ohnout aniž by praskla, jen se musí ohýbat velmi velmi pomalu, protože sklo má údajně vlastnost tekutiny (zdroj: zkušenosti sklářů). Naproti tomu např. skleněné vlákno, které se používá ke světlovodům, je poměrně dost ohebné i za normální teploty.
Není tak úplně pravda, že kovová deska při ohybu nepraskne. Některé druhy oceli praskají docela snadno, překročí-li se ohybem mez pevnosti. Jiné oceli vydrží poměrně velký počet ohybů dokonce i o nízkém poloměru křivosti, ale po určité době dojde k únavě materiálu a ten se zlomí. Dá se říct, že neexistuje kov, který by se dal do nekonečna ohýbat bez destrukce, je to způsobeno poruchy krystalické mřížky materiálu, které se postupně přesouvají, až dojde ke zlomu. (zdroj: předmět Materiály pro elektrotechniku, FEL ČVUT)
Je též možné jakýkoli materiál zlomit okamžitě, a to při hlubokém podchlazení např. tekutým dusíkem, při nízké teplotě materiály ztrácejí pružnost.