esmeralda

sjm,zápis do katastru

dobrý den,prosím o odpověd na otázku:manžel po svatbě koupil dům,který pronajímá,po pár letech došlo mezi námi k rozdělení sjm,na výpisu z katastru je však nadále uveden jen můj manžel a smlouvy na pronájem také podepisuje sám,bojím se, že by mohl i sám dům prodat nebo zadlužit,je i můj,ne?neměla bych zajít na katastr a žádat uvedení mého jména na list vlastnictví?co musím mít s sebou?
Doplňuji:
omlouvám se jedná se o zúžení sjm,rozvedeni nejsme,k zúžení došlo po 5 letech manželství,dům se kupoval po roce manželství,mám to na katastru uvést nebo ne?

Nejlepší odpověď
standa

Píšete, že došlo k rozdělení SJM…a jak zněla dohoda o ´rozdělění´ konkrétně té nemovitosti ? Dům by měl přejít do vlastnictví jednoho z vás a druhý by byl vyrovnán jinak, nejspíš finančně.

Pokud však dohoda o rozdělení SJM zněla nestandardně (ale nevylučuji to) a dům vlastníte oba dva, pak je vaše návštěva na katastru potřebná.

Vezměte si s sebou všechny ´papíry´, ze kterých vyplývají vlastnické nároky vás nebo bývalého manžela k one nemovitosti:

  • kupní smlouvu
  • rozvodový rozsudek
  • dohodu o vypořádání SJM
  • ad.