sjm platba nájemného

Jsem 10 let rozvedená, bydlím s dvěma dětmi v našem společném bytě( v katastru nem. jsme zapsáni oba jako vlastníci, je koupený za trvání manželství ). Veškeré výdaje na byt platím já ( nájem, fond oprav, nyní ještě úvěr, spol. vlastníků ) manžel se nijak finančně nepodílí. Vyhrožuje mi, že co by on platil, když v bytě nebydlí a že bych měla platit já za to , že používám jeho polovinu. prosím poraďte. Co by měl platit? Ivča

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Zlatý

Bude vhodné, abyste si s bývalým manželem svá práva a povinnosti vymezili písemně :

1. exmanžel má z titulu 50% vlastnictví nárok byt (resp. jeho část) buď užívat nebo žádat přiměřené ´nájemné´ za užívání jeho ideální poloviny

2. exmanžel má ale zároveň povinnost podílet se na veškerých výdajích (příspěvky do fondu oprav, splátky úvěru, daně z nemovitosti ap.) vztahující se k bytu či domu nebo společným prostorám, které jsou vymezeny vlastnickým podílem...

Relativně jednoduché je ´číselné´ vymezení jeho povinností, které jsou dané prokazatelnými doklady (předpis přípsvku do fondu oprav, částka splátek úvěru, která připadá na váš byt, daně ap.). Celkovou částku jednoduše vydělíte dvěma a máte jeho ´podíl´, který by měl uhradit buď vám nebo SVJ (pokud jsem správně pochopil, že byt je v ´péči´ Společenství vlastníků jednotek).

Složitější to bude s otázkou spravedlivého ´nájmu´, který byste mu měla platit za jeho ideální polovinu. Zde musí nastoupit režim ´tržního nájmu´ platný pro danou lokalitu.

Možná se budete divit, že pak saldo jeho povinností a práv výjde ve váš neprospěch..., ale to nechci předbíhat. Je nutné si to nechat spočítat.

--------
Ještě se zeptám o jakém ´nájmu´ píšete, když se jedná o byt ve vašem vlastnictví?

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1812
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 657
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 388
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.