sjíždění do jednoho pruhu

Rád bych se zeptal, kdo má na šestiproudové dálnici ( tři proudy tam a tři zpět ) přednost při současném sjíždění z levého a pravého pruhu do prostředního?

Nejlepší odpověď
Výletník8

Zákon 361/2000 v aktuálním znění v §12 odst. (6) říká: „Na pozemní komunikaci o třech jízdních pruzích vyznačených na
vozovce v jednom směru jízdy smí řidič přejíždět z levého jízdního pruhu do středního jízdního pruhu jen tehdy, neohrozí-li řidiče přejíždějícího do středního jízdního pruhu z pravého jízdního pruhu; obdobně se postupuje při přejíždění z levých jízdních pruhů do
středních jízdních pruhů na pozemní komunikaci o čtyřech a více jízdních pruzích vyznačených na vozovce.“ – tedy přednost má ten zprava.

Zdroj: portal.gov.cz/za­kon/361/2000/12

Další odpovědi
PO

Z pravého pruhu má přednost do prostředního ten rychlejší a z levého pruhu má přednost do prostředního ten pomalejší. Jde to od nejpomalejšího…ten je nejvíc vpravo a kdyz jsi rychlejsi musis doleva..

pan22

co ti říkaj je blbost uplaňuje se tam takzvaný zip a pravidlo slušnosti

Ala81

Osobne si taky myslim, ze ma prednost ten z prava, jednak toho v levem jiznim pruhu v levem zrcatku pravdepodobne vubec nevidi, ale hlavne proto, ze na dalnici, pokud se nejedna o soubeznou jizdu (a tam plati pravidlo zipu), jsou vsechny pruhy vlevo od praveho urceny pouze k predjizdeni a ridic vozdla, ktery predjizdi, nesmi omezit predjizdene vozidlo, jestlize jedu v levem pruhu (protoze jsem predjel nekoho v prostrednim), a vidim, ze z praveho nekdo vyjizdi do prostredniho (aby predjel nekoho, kdo jede pred nim), tak predjizdim zaroven oba dva, anebo zpomalim a zaradim se az za vozidlem, ktere do prostredniho pruhu vjelo.