kasie

Poradíte, jak je to s mateřskou, když pobírám sirotčí důchod atd.?

Chci se zeptat. Od roku 2012 pobírám sirotčí důchod. Studuji dálkově a chtějí vždy podepsat čestné prohlášení, že nikde nesmím pracovat. Jsem těhotná. V červnu se má mimiko narodit. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na mateřskou. Četla jsem, že musí být účast na pojištění 270 dní. Za mě to platil stát a nemohla jsem do práce kvůli sirotčáku. Mám tedy nárok? Případně, jak to pak budu mít s rodičákem. Budu sama s malým.

Původní neotázka
Sirotčí důchod a mateřská

Nejlepší odpověď
quizzi

Sociální pojištění za vás nikdo neplatil, stát za vás platil pouze zdravotní pojištění. Tedy jako studentka, která neodpracovala v posledních 3 letech 12 měsíců, nedostanete dávky peněžité pomoci v mateřství.
Po porodu Vám může být vyplaceno porodné. Od ledna 2015 rodinám, na první a druhé dítě, které mají čistý příjem menší než 2,7 násobek životního minima. Výše porodného činí 13 000 Kč na první živě narozené dítě, při narození druhého živého dítěte je to 10 000 Kč. Od data porodu dítěte dostanete dávky rodičovského příspěvku (musíte si o ně zažádat).
Na sirotčí důchod má člověk nárok, splňuje-li podmínky, které se k němu vážou. Jednou z podmínek pro výplatu sirotčího důchodu je naplnění statusu „nezaopatřeného dítěte“.
V zkratce to znamená být mladší 26 let, nepřetržitě studovat. Tedy, když nebudete studovat, nebudete mít nárok na výplatu sirotčího důchodu. Pokud tedy studium nepřerušíte a zvládnete pečovat o dítě, pak budete i nadále pobírat sirotčí důchod.

Další odpovědi
Dochy

Rodičovská je v základní variantě snad pro všechny (7600 z počátku, poté 3800, do 4 let). Jak je to s mateřskou a sirotčím důchodem netuším

ivzez

Pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (PPM) je nutná účast
na nemocenském pojištění v délce minimálně 270 kalendářních
dnů v posledních dvou letech před vznikem nároku na PPM
a účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM
(8 až 6 týdnů před pravděpodobným termíínem porodu).

Nemocensky pojištěni jsou pouze zaměstnanci a OSVČ
(ty jen za předpokladu, že se přihlásí dobrovolně).

Pokud studentka v určité době úspěšně ukončila studium, měla
nárok na PPM i ona. Ovšem u studentek se v poslední době něco
měnilo, proto doporučuji se přeptat na OSSZ.

Pokud byste podmínky pro přiznání PPM nesplnila, měla byste
nárok na rodičovský příspěvek → od porodu do čtyř let věku dítěte.

Už teď máte nárok na příspěvek na výživu a na náklady spojené
s těhotenstvím a slehnutím od otce svého dítěte. Na příspěvek na výživu
budete mít nárok až do dvou let věku dítěte.

Vaše dítě bude mít samozřejmě nárok na výživné od svého otce.

Další se bude odvíjet od konkrétní situace.
Možná dosáhnete na porodné, téměř jistě
budete mít nárok na příspěvek na dítě.

Doporučuji se informovat na kontaktním místě úřadu práce
na státní sociální podporu a na pomoc v hmotné nouzi.
V obou případech ale s pomocí počítejte až poté, co si vyřídíte
vše, nač máte nárok od otce dítěte.

_______

Quizzy Vám neodpověděl přesně:

Odpracovaných 12 měsíců za poslední tři roky se
před několika lety vztahovalo k podpoře v nezaměstnanosti,
nyní je to 12 měsíců za poslední dva roky.

Pro přiznání PPM je nutná účast na nemocenském pojištění
(viz výše).

Ohledně rodičovského příspěvku a porodného odpověděl správně.

Se sirotčím důchodem nemám zkušenosti → nemohu posoudit, jestli je
odpověď správná. Pro jistotu doporučím si tuto informaci ověřit na OSSZ.