mumi

Silniční daň

Dobrý den. Začala jsem podnikat a chtěla bych k tomu využívat i auto a odepisovat si palivo z daní. Jenže je tu háček:auto není psané na mě, je od mého známého, takže se dá říct, že ho mám dlouhodobě vypůjčené. Přepsání neplánujeme. Je zde nějaká možnost, jak toto auto využívat k podnikání? Děkuji

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Nevím, v čem chcete podnikat, ale dopředu si rozmyslete, zda nebude lepší využití paušálních výdajů. Pokud ano, pak je neefektivní se autem zabývat a zbytečně platit silniční daň.

Ve vašem případě dle §24 odst. k) můžete uplatnit do výdajů pouze náhradu za PHM a to buď částkou stanovenou vyhláškou MFČR o průměrných cenách pohonných hmot a nebo dle paragonů (nově i paušálem).
Paušální náhradu za použití vozidla byste si mohla uplatnit pouze v případě, že by se jednalo o vaše vlastní vozidlo.
Další možností je, že vám přítel může vozidlo pronajmout, pak byste si mohla navíc uplatnit nájem.
V tomto případě ovšem by váš známý musel tento příjem uvést ve svém daňovém přiznání. Dále by musel ve všech případech zaplatit silniční daň, neb tu hradí vždy vlastník, nikoliv vy.

Dále jste neuvedla, jestli náhodou ten váš známý nemá zmíněné auto ve svém podnikání. Pokud ano, nedostanete do výdajů ani litr a můžete na to úplně zapomenout.

Co je zde uvedeno se týká OSVČ, pokud hodláte být jednatel třeba s.r.o., tak to je úplně jiná písnička.

mumi

Takže vlastně nemůžu nic. Známý nepodniká, ale s tím, že by podával daňové přiznání a platil silniční daň, na to můžu zapomenout. A rozumím tomu správně, že tedy nemohu využít paušální výdaje (to jest psaní si PHM do daní nebo podle MFČR), neboť nejsem vlastník auta.