Michal Kole

Šikanuje se i na vysokých školách nebo je to doména jen základek a některých středních škol, zejména učilišť ?

Nejlepší odpověď
beer

Ano, šikanuje se i později, na pracovištích.

Další odpovědi
Drap

Toto zavrženíhodné jednání se může vyskytovat v každém kolektivu na jakékoli úrovni. Je známá šikana ze zaměstnání, i ve státním aparátu. Z toho vyplývá, že se může vyskytovat i na vysokých školách. Vzhledem k tomu, že vysokou školu studují většinou inteligentní lidé s celkovým přehledem, tak zpravidla šikana nenabývá žádných větších rozměrů a vyskytuje se zcela ojediněle.

anonym

Michale, šikanuje se dnes už i v mateřských školkách. Na VŠ je tento jev poměrně vzácný, protože studenti mají většinou dost starostí se studiem a potom s oslavami zdárně složených zkoušek nebo zapíjením žalu nad jejich nezdarem.
Vysokoškoláci jsou inteligentní lidé a většinou nemají důvod si dokazovat svou nadřazenost nad druhými. Také si myslím, že s takovou šikanou by se zřejmě dokázali vypořádat.
Je však možné šikanování některých studentů vyučujícími.
Jinak se dá s různými formami šikany setkat úplně všude.

jpau

Já si ani nedovedu představit, že by to bylo možné (aniž by to byl nějaký boj jedince proti jedinci) protože na VŠ nemáš žádné „třídy“ ale kruhy, které mají jenom administrativní význam. Každý předmět, se vyučuje v různých paralelkách (např. taková matika jich má bežně kolem 20 – 30), tzn. že lidi co jsou s Tebou v kruhu nikdy potkat nemusíš, protože chodí na jiné paralelky (na ČVUT si rozvrh sestavuje sám student, vyučuje se na několika pracovištích) takže je opravdu o náhodě, jest-li potkáš někoho, koho znáš… Natož aby se takhle náhodou sešlo deset lidí, kteří mají chuť někoho kotlit a ještě na to měli čas (toho je opravdu enormní nedostatek).

Nevím jak jinde, u nás na fakultě je to celé obárceně, kdykoli se můžeš kohokoli na cokoli zeptat (vyučující, doktorand, student vyššího ročníku) a vždycky se ti ten druhý snaží pomoct (aniž by za to něco chtěl, pivko z bufetu je samozřejmě slušnost), např. při řešení nějakého úkolu ti poskytne svoje řešení pro inspiraci (zkopírovat to nejde, protože má každý jiné zadání), poví ti, co je v testu, zkoušce, ke komu jít, komu se vyhnout a to i když ho vůbec neznáš…

Ani jsem neslyšel, že by se někdy něco takového u nás na škole stalo, občas tam je nějaká sebevražda ale myslím, že z jiných důvodů.

anonym

Myšlení a konání vychází ze situace a tam kde je pro šikanování optimální situace tam se i šikanuje za šikanováním je vždy droga která z lidí dělá agresory.