led

Šikana – školská, mazácka na vojne, pracovná tú poznáme. Na jej blokovanie je veľa riešení, ale šikana na internete?

ako sa brániť šikane cez internet, zhadzovaniu osobnosti užívateľa legálnej stránky halasným či potmehúdskym znižovaním jeho odbornosti, či morálnych vlastností, vysmievaním sa jeho snáh v začlenení internetovej komunity? Je v tom závisť? Či ako by ste nazvali takých šikanizujúcich?

Jedno z riešení je opustenie komunity šikanovaným, ale to sa mi nezdá správnym riešením, pretože potom by „Lež zvitězila nad pravdou“ a to určite nik nechce.
Doplňuji:
Akurát dnes beží na stv1 relácia „5 minút po dvanástej“ o kyberšikane

Nejlepší odpověď
Damiana

Máš na mysli kyberšikanu. „Fenomén“ současnosti.
Šikana – ať je jakákoli má vždy jen jednoho společného jmenovatele – slabocha. Vnitřně zamindrákovaného, zneuznaného jedince s problémem neznámým jeho okolí (obvykle dobře skrývaným). Čím větší strach má ze svého kostlivce ve skříni sám, tím víc obtěžuje okolí – potažmo vyhlédnutou oběť. Obvykle se spojí s jedincem(či skupinou), který ho svým způsobem obdivuje. Ten mívá často kverulantské znaky a většinou to bývá člověk, který sám rád mentoruje, ke všemu se vyjadřuje, do všeho „strká rypák“ a jaksi – leze vůbec okolí dost na nervy. Neustále vysvětluje, přesvědčuje a snaží se zavděčit každému – takže prudí ještě víc. Takový trotl bez vlastního názoru. Tato „partička“ pak dovede dost škodit. Šikanista je „na koni“, nohsled panáčkuje – btw – Dlouhé bidlo musí mít svého Štětináče…
Šikanovaný má možnost ustoupit, rezignovat nebo se nechat „masakrovat“ – začne ho to psychicky deptat – nebo může zaútočit. To chce ale sílu a odvahu – a tu ne každý má. Na netu může pomoci komunita. Bohužel ale záleží na tom ke komu se přidá.
Více o kyberšikaně v odkazu.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ky­ber%C5%A1ikana
Btw – z mého příspěvku je ti snad jasné co si o všech „netovských“ ředitelích (ředitelkách) zeměkoule a ponižování inteligentní, ale o to více nekonfliktní osoby myslím.

Další odpovědi
briketka10

ano, je to závist a úmysl, zvlášť zde na odpovědích jsem si toho nyní poslední dobou všimla a hodně mě to mrzí, když má dotyčný znalosti a jeho odbornost je snižována a on se nemůže bránit, poněvadž mu dojde „dech“ uf..

a pro mě led to jsou červi co pomalu, ale jistě nahlodávají jablko :(

Drap

Je to problém. Tito jedinci si tímto konáním zřejmě kompenzuijí své mindráky. Obrana je skutečně obtížná. Odchodem, člověk vyřeší sám sebe , ale dotyčný si hned najde náhradu. Pokud to je možné, tak ignorovat. Pokud ne, tak důsledně monitorovat a podat trestní oznámení. Jiná rozumná cesta zřejmě neni.

jmhad

Nereagovat.Minulý týden mi přišla zvláštní šikana formou anonymního dopisu,kdy si dotyčný zjistil jméno a přibližnou adresu na "NOVINKÁCH a těžce vyhrožoval.Tím chci říci,že i dobře myšlené věci některých webů se dají zneužít.

anonym

Možná bychom si měli nejprve ozřejmit pojmy, než začneme mudrovat a být vztahovační.
V odkazu je jak definice, tak formy, tak možné obrany, včetně příkladů:
Doplňuji:
Kyberšikana (též kybernetická šikana, počítačová šikana či cyberbullying) je druh šikany, který využívá elektronické prostředky, jako jsou mobilní telefony, e-maily, pagery, internet, blogy a podobně.
Klasické příznaky jsou např. zveřejnění videonahrávek zcela anonymně na veřejných webech, např. YouTube apod. viz:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Y­ouTube

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ky­ber%C5%A1ikana

Protiva

To se mi několikrát stalo. Byla to úmyslná šikana a okamžitě mě vyloučily ze své komunity. Zkoušel jsem se do těch dámských sprch znovu vrátit, ale byly ve střehu a okamžitě mě vyhnaly.
Ani odvolání na diskriminaci mi nepomohlo.
Věřím, že by jsi se mě zastala. Že jo.
S pozdravem
Protiva.

anonym

Led, šikana se tu řešila celkem nedávno. Počítám, že asi před týdnem.
Jakákoliv forma útoků lidí proti sobě je velmi nepříjemná. Šikana se dnes vyskytuje už v mateřských školkách.
Jsme divná společnost. Prý „konzumní“. Z toho by nás měl ale pěkně bolet žaludek.
Také si „údajné oběti šikany“ musí uvědomit, že na své nečestné jednání se dočkají přiměřené odezvy. Někdy to trvá déle, jindy dobu kratší. Jsem možná utopistka, ale věřím ještě stále, že každé zlo a každá nepravost jednou vyplave na povrch a dojde spravedlivého trestu.
Není přece přípustné, aby někdo někoho celé měsíce zneužíval. Hledal u člověka ochranu a zastání, a na druhé straně se do tohoto člověka při každé (a zbytečné) příležitosti strefoval, urážel, ponižoval. V zájmu čeho?
Kdo je potom skutečná oběť šikany? Ten kdo ve jménu vlastního ublížení a slabosti hledá soucit důvěřivých lidí v okolí, nebo ten proti komu je zaměřena zášť takové osoby?
Říkáte „šikana“. Někdo si zaměňuje i zdravou kritiku s šikanou, protože vnímá jakoukoliv námitku, jakýkoliv nesouhlas se svou osobou, jako projev nedostatečné úcty vůči sobě. Víte, ono je někdy hodně ošidné dokázat pojmenovat, co je šikana a co výmysl údajné oběti.
Dříve jsme tenhle pojem neznali. Určitě fungovalo to, že si někdo na někoho zasedl, ale všichni jsme to přežili.
Ale můžeme se dál snažit: „aby pravda a láska zvítězily nad lží a nenávistí“. Pokud to snažení vzdáme, tak to bude stát „za starou belu“ všude, nejen na odpovědích.

anonym

Ten kdo se chce mít dobře musí být zlý k tomu co mu konkuruje a následkem je; boj, soutěž, šikana, nenávist, zrada, vydírání, atd. Egoismus lidi ovládá jako ubohé loutky o tom to zde je!

led

GVKB,
to myslíte vážne? Ak áno, potom ste si pomýlili webstránku.

Damiana

Díky za info, Led. Přepnula jsem a sleduji.

led

Pri troche trpezlivosti (keď to bude zaradené do videoarchívu) si budete môcť pozrieť reláciu o kyberšikane na stv2
http://www.stv­.sk/online/ar­chiv/5-minut-po-12?date=2012-06-23

led

Damiana, ďakujem

led

Ďakujem Dr.Axlovi za informáciu o kyberšikane
z ním daného odkazu:
"Výhody kyberšikany pro pachatele

Kyberšikana má pro řadu jedinců oproti tradiční šikaně řadu výhod. Šikovný a inteligentní pachatel je jen těžko polapitelný, postižení (podobně jako u tradiční šikany) nemají příliš tendenci si stěžovat a zveřejňovat tak své ponížení a internetové prostředí navíc smazává rozdíly ve fyzické síle a sociálního postavení ve skupině. Otevírá tedy pole i těm, kteří nemají žádné přátele a tudíž si nemohou utvořit tlupu, s níž by terorizovali okolí, kteří nemají dost fyzické síly a prestiže, aby oběť terorizovali v reálném světě. Může se navíc týkat všech věkových skupin a může je zasáhnout doslova přes celý svět. Jednotlivé systémy komunitních a sociálních sítí umožňují sdílení obsahu všem a proto není problém pro kohokoliv s nekalými úmysly, aby umisťoval jakýkoliv obsah, který oběť poníží, či znemožní."

vagra

Led, děkuji Vám za otázku a diskuzní příspěvek:
„Výhody kyberšikany pro pachatele."
Poznal se a snad poprvé, se sebekriticky sám sebe zařadil do množiny mudrujících…:-D
Takovou sebekritiku jsem nečekal. Nepopírám, že mě u něj překvapila.:-D

Drap

To že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí je moc pěkné heslo, ale bohužel ještě nikdy neplatilo. Vždyď i sám velký propagátor tohoto hesla byl velký lhář.

anonym

Máš naprostou pravdu, byl to odporný lhář. Jeho nástupce na tom není o nic lépe a ještě krade pera (a nejspíš nejen ta).
Jenže to je právě to dilema, co je třeba řešit:
1)rezignovat a vzdát to, aby to špatné mělo „navrch“
2)nebo se naopak snažit boj s takovým primitivismem, záští a zlobou nevzdat a nepovolit, aby to špatné vyhrálo
Pokud se za něco mohu přimluvit, tak za to „nevzdat to“.

bolak

ocko, ocko, ocko, ocko…

Že tě pořád to vlezdoprdelkování baví :), pokoušíš se naklonit si Drapa nebo jak?

Už sem si zvyknul na to že v každým druhým příspěvku tazateleovi chválíš jeho „báječnou“ otázku a odpovídajícím zase jejich „úžasné“ odpovědi… To je vážně pro tebe tak moc důležitý, bejt TA OBLÍBENÁ? tak moc že klidně odhodíš svou důstojnost jak kus špinavýho hadru? že seš ochotna obětovat vlastní názor jen abys mohla přitakávat většině? Jednou souhlasíš s tím že havel byl největším přínosem a o pár dní později obrátíš o 180 stupňů a najednou je z tvého oblíbence odporný lhář, a to jen proto že se u této otázky sešla jiná sorta lidí…

Tímto tě nominuji na místního Jirku Pomeje.

(A pak se divíš, že tě tu někteří z nás nemusí. Dej mi vědět až budeš mít vlastní osobnost, pak svůj názor na tebe možná přehodnotím.)

led

AD ocko – myslím tak ako píšem šikana – kyberšikana. Nehovorím o kritike.
"Dříve jsme tenhle pojem neznali. Určitě fungovalo to, že si někdo na někoho zasedl, ale všichni jsme to přežili. "
Šikana jestvuje snáď už od praveku do dnes, mala rôzne názvy a spôsoby.
Pomenovanie kybešikana jestvuje už od vzniku internetu.

led

Ocko, asi som zasa nechápavá. Vy hovoríte o tejto stránke? O niekom kto tu je šikanovaný?

anonym

Svým způsobem se mi přece té „cti“ dostalo taky. Led, hned po mém začátku tady jsem si od skupinky lidí užila výčitek a útoků proto, že jediná osoba si na sebe vztáhla nevinný dotaz. Jako bych mohla druhý týden na odpovědích znát problémy zdejší lidí. Obyčejná a hloupá vztahovačnost! Snažila jsem se, ale stejně jsem nechtě narazila. Co následovalo potom, byla opravdu šikana.
Měla jsem více možností: vzdát to a odejít, vyplakávat se tady na fóru a být trapná i sama sobě, nebo to nechat plavat. Zvolila jsem si tu třetí možnost s tím, že každou chvíli někde zpátky u svých otázek a odpovědí najdu nejapné poznámky, které tu mají můj osobní kredit shazovat a mne jako člověka ponižovat. Je to zákeřný zákulisní boj. Je to podle Vás šikana? Podle mého je. Ale navíc podlá a sprostá, protože se týká otázek, ke kterým se nevracím. Ta dotyčná to ví a využívá toho. Myslíte si, že toto osazenstvo jednou pochopí, o co se jedná? Nebo to bude o tom, že od toho všichni s pohrdáním otočí hlavu?
Snažit se ponižovat druhého člověka – to může mít různé formy. Nejvíc asi zamrzí, když se snažíte někoho podpořit a potom zjistíte, že se chová stejně podle jako ten, kdo na Vás útočí skoro celou dobu.
Ale pravdu má Damiana, šikana má pokaždé základ v malé, pokřivené a zlé dušičce. V člověku, jehož jádro je nemocné a zkažené.

led

Bolo to tu aj za „staršej“ generácie i teraz.
Ale mňa nezaujímala len táto stránka, ale všeobecne, tento problém (kyberšikanu) sme riešili aj na škole, kde to hrozilo samovraždou, tam sme to vyriešili listom adminovi.

anonym

ad led, dávám ti za pravdu, že šikana obecně je stále palčivý problém.
Jen bych zmínil zásadní rozdíl té fyzické a virtuální.
Tys, jako ženská samozřejmě nebyla na vojně, ale tam tomu systém přímo napomáhal a proti některým zvláště vyhraněným formám, byly oběti naprosto bezbranné.
Naproti tomu kyberšikaně lze přece jen předcházet, maily a SMS mající povahu obtěžujících spamů prostě filtrovat nebo rovnou mazat a ignorovat. Též se nenechat neprozřetelně natáčet a fotit nahé či v jinak kompromitovatelných situacích, což mnohé mladé a důvěřivé dívčiny krutě podceňují.
Legislativa to dnes už účinně postihuje, takže zde je obrana naopak snazší, než třeba ve škole, kde je oběť vydírána a je jí brutálně zabraňováno jakkoliv se dovolat spravedlnosti.
Nehledě k častým reakcím nadřízených to zamést pod koberec, jakožto nežádoucí únik dělající ostudu jejich honosnému a počestnému ústavu.
Na druhé straně je hledána šikana i tam, kde de facto není – např. zrovna tvůj vlastní fatální omyl, kde jsi zcela přehlédla triviální fakt, že dotaz psaný z ciziny byl bez diakritiky u kauzy pero/péro.
Sama se dovoláváš objektivity a soudnosti, ano, zcela s tebou souhlasím, jen to, prosím zkus právě v tomto případě i u sebe.
Vždyť neutrální a věcné doplnění odpovědí druhých netřeba hned interpretovat dotčeně a vztahovačně jako snižování odpovědí stávajících, každá má svůj význam a váhu a jejich souhrn má tu celkovou vypovídající hodnotu, jež je principem tohoto kolektivního odpovídání.
Někdy ukvapené emoce zavádějí ovzduší jinam, než je záhodno a žádoucno (včetně falešné stavovské solidarity).

led

rádoby vtipná veta:„Tys, jako ženská samozřejmě nebyla na vojně,“
ty myslíš, že vojačky nie sú?
„Tys, jako ženská " prosím pozor na výrazy. Slušnosť patrí aj na ´anonymný´ internet. Ja sa tomu smejem, ale sú ženy, ktoré by sa na oslovenie ´ženská´ mohli uraziť. Chápeš to, ty "mužskej“?…(prosím, bez urážky)

led

„Vždyť neutrální a věcné doplnění odpovědí druhých netřeba hned interpretovat dotčeně a vztahovačně jako snižování odpovědí stávajících, každá má svůj význam a váhu a jejich souhrn má tu celkovou vypovídající hodnotu, jež je principem tohoto kolektivního odpovídání.“
Sväté slová, dúfam že si ich všetci všimnú!