AK

Sifonová pumpa – jak funguje?

Ahoj, viděla jsem tento experiment: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=pf33oquD­ddw

Týká se výroby sifonové pumpy. Ač jsem četla něco o tom sifonu, jak to funguje v principu, příliš jsem tomu neporozuměla. Proto se vás chci zeptat:

  1. Jak to z fyzikálního hlediska jednoduše funguje?
  2. K čemu to vůbec je? Není jednodušší udělat otvor zespod?
  3. Fungovalo by to, kdybych si sehnala pouze nějakou plastovou hadici, jeden konec dala do vyvýšené nádoby, druhý konec zacpala prstem a dala do snížené nádoby, pak sejmula? Odteklo by to všechno do druhé nádoby?

Díky moc.

Doplňuji:
Tak jestli tomu rozumím…

Nejprve tam tedy do té petky dal ty slámky, ale ta kratší musela být nad hladinou vody na rozdíl od té delší. Z té větší slámky vlivem tíhové síly vytéká voda, jasný. Tím se vzduchový sloupec v petce zvětšuje, tudíž i tlak v něm klesá pod atmosférický. Proto je proti tíhové síle tlačena voda z první skleničky do menší slámky, aby přidala více vody do petky a ten vzduchový sloupec zmenšila na původní hodnotu tlaku. Takže se tam udržuje pořád stejný sloupec, pořád atmosférický tlak. Rozumím tomu prozatím dobře?
Ale nechápu, proč je potřeba, aby ta první sklenice byla nějak vyvýšená oproti druhé sklenici. Proč to je tak na videu? Protože se mu nechtělo dělat delší slámku, nebo to má nějaký účel? A proč ten pramen, který je veden do té petky nahoře trochu tryská? Je to v důsledku jeho větší rychlosti?

A proč by měl být hmotnost vytékající vody větší než hmotnost vtékající vody?

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak takhle složité to být nemusí. Stačila by jedna hadička z horní nádoby do té spodní. Problém je ovšem jak tu hadičku nejdříve naplnit vodou. K tomu slouží ta nádoba uprostřed. Zloději benzínu ji nasávají. Jinak ji lze naplnit tlakovou vodou od spodu nebo předem naplnit vodou a s uzavřenými konci vložit do horní nádoby. Výsledek je stejný.

Princip spočívá v tom že kapalina vytéká vlivem zemské gravitace a zároveň nasává kapalinu. Podmínkou je ovšem že konec hadice je níže než je hladina v horní nádržce. Hmotnost vytékající vody musí být větší než hmotnost vody nasávané.

Celý život jsem dělal v chemii, kde se toto hodně používalo. Říkalo se tomu hever ( vzít hever) a tomu naplnění hadice kapalinou se říkalo filování.
Kdysi jsem se zde na to pokoušel zeptat, ale nepochodil jsem. Většina uživatelů to neznala. Přitom to již třeba používala pro vyčerpání benzínu z nádrže.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-se-mysli-kdyz-se-rekne-ze-to-vzalo-hever#discussion
Doplňuji:
Ano, ten tvůj bod 3 je celý pravdivý a to je ono.

Těžko uděláš díru do velké nádrže, navíc to lze používat i v terénu . Třeba vyčerpat vodu z výše položeného místa do níže položeného. Nepotřebuješ žádnou energii. Jenom potřebuješ tu hadici odspodu naplnit vodou až do úrovně kdy bude vtékat do horní nádrže. Pak to odpojíš a voda poteče do spodní sama vlivem gravitace a zároveň bude nasávat další vodu, za podmínek již uvedených.

To naplnění hadice lze provést nasátím ( pod tlakem), naplněním vodou od spodu další hadicí s tlakovou vodou, nebo když to je únosné tak tak jak píšeš v bodě 3.

Další odpovědi
honza19hk

je to velmi jednoduchá podtlaková pumpa..Na tomto pricipu fungují i obrovská čerpadla na odstrańovaní zapalvených oblast po povodních. Zpravidla ale podtlak vytváří vývěva.
Doplňuji:
sorry za tolik chyb, psal jsem to v bagru, takže jsem neměl čas to kontrolovat.

Hornisse

K doplnění, ano, zatím to chápeš dobře.
mosoj to s tou hmotností nenapsal úplně jasně, předpokládám, že myslel hmotnost sloupce vody v hadici, čili že slámka směrem dolů musí být delší než slámka nahoru. To je proto, protože voda tekoucí dolů musí jako závaží nejprve vytáhnout vodu tekoucí nahoru.
Z toho i plyne proč musí být první sklenice vyvýšená. Kdyby nebyla, fungovalo by to jen do vyrovnání hladin.
Pokud to celé chceš mít popsáno fyzikálně, voda v dolní sklenici musí mít menší potenciální energii než voda v horní sklenici, přičemž rozdíl energií je to co tu vodu táhne.

Tryská to jak píšeš kvůli vyšší rychlosti. Tím jak je rozdíl hladin na začátku velký, odtok vytváří ve flašce vyšší podtlak který saje vodu s velkou razancí a ta pak tryská. Jak se rozdíl hladin zmenšuje, podtlak ve flašce klesá a s ním i razance sání. To tryskání je mimo jiné jedno z míst, kde se maří ta přebytečná energie.

mosoj

Těžko s tebou komunikovat. Používáš slovní obraty které vypadají učeně ale jinak jsou to nesmysly.

Jestli jsi si nevšimla tak při otočení PET nechal tu delší trubičku naplnit vodou a ucpal ji prstem. Uvolnil ho až když tu krátkou trubičku vložil do hladiny ve skleničce nahoře. Tím udělal to co jsem ti popisoval již před tím. Voda v tom okamžiku se začala nasávat do PET kde vznikal podtlak ( ne že se zvyšoval tlak jak píšeš ty !!) díky vytékající vodě z PET , která vytékala vlastní vahou ( gravitací). Je úplně jedno jestli je to takto uděláno nebo by byly hadičky spojené v jeden celek, bez té PET. Ostatní si nastuduj sama, tento server není učebna !!

mosoj

(podtlakem, ne pod tlakem !!!)