Shoda přísudku s podmětem…

Dobrý den, chci se zeptat proč v následující větách se píší jednotlivé i/y

Kdyby totiž naše pozvání přijali kromě domácích i zahraniční hosté, náklady by musely upravovat, jak hlavní ekonomka, tak všichni zapojení organizátoři. (první věta: podmět – domácí a zahraniční hosté, přísudek – přijali; druhá věta: podmět ekonomka a zahraniční hosté, přísudek by musely? ..proč y ?)

Při veřejném průzkumu sehrály významnou roli maminky na mateřské dovolené, aktivní sportovci a dobrovolní hasiči uvedené akce, pro dostavbu hřiště hlasovali téměř všichni.
(podmět několikanásobný – maminky, sportovci, hasiči; přísudek hlasovali)
Nejsou to podobné věty, co se týče podmětu? Proč je v jedné y a ve druhé i? Děkuji za vše odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

A. 1. věta – ti hosté. přijali, 2. věta – ekonomka a hosté musely????
Správně by mělo být musela nebo museli. .Pravidlo totiž zní – následuje-li podmět za přísudkem, je možná shoda podle několikanásobného podmětu, pokud je toto jméno v množném čísle. Ekonomka je číslo jednotné
B. Platí stejná poučka, kterou jsem uvedla – přísudek " sehrály"předchází před několikanásobným podmětem – prvním členem jsou „maminky“. Rovněž by mohla být shoda podle rodu mužského, který má přednost před ženský – tedy sehráli sportovci atd. . Vdruhé části věty jsou podmětem „všichni“, přísudek „hlasoval“. Nejde o několikanásobný podmět.

Doplňuji:
Oprava: přednost před ženským … přísudek „hlasovali“.

anonym

Omlouvam se, ze primo k tematu nemam ja co rict , protoze na cestinu ( a ne jen na ni ) jsem debil a nikdy jsem se s tim zde netajila.
Co je ale pro me nejvice dulezite , je ta lidska stranka. Sotky mate , mame vsichni a preci si je zde nebudeme pocitat !
An., nic nevycitejte _ Dr ., o secteni bodu jsem pozadala Adminky ja , aniz by o tom An. mela jakekoliv tuseni.
Ja chci byt spravedliva , jen mi to tu pripadne , jako kdyz jsem si deti hraly ( snad je tam tvrde y ) a hazely na plechovky tenisakem, nebo sutrama dokud nespadla posledni. Je to tu neco ted podobneho. Netrefuje se i zde nekdo ? Hazite vsichni a ja se holt pridavam. Jako by tu nekdo stal o to, aby ta posledni vypadla a uz se nestavela. A to ja nedam dopustit. Ja osobne a verim ze ani An. se neda – nedala nikdy zadupat , zaslapat .. , at uz od kohokoliv.
An. i vas Dr. mam oba za velice vzdelane lidi a pred vasi inteligenci klobouk dolu.
Co me jen prekvapuje .. , nevim co se stalo, ze je ted mezi vami takove hastereni.
Kazdy z nas – vsichni muzeme pomoci svym povaham , protoze mame moc je zmenit. Potrebujeme jedine touhu a vuli.
P.S. Me by to uplne vycerpalo, cihat tu jen na chyby druhych . An. se hodne zmenila a opravdu k lepsimu. Uz " nebuzeruje " , vi , ze se nam vse vraci. Tolikrat se snazi pomoci a ty preklepy , to proste patri tak nejak k povaze. Kazdy jsme jiny. Nekdo pomaly, nekdo rychly. I ja jsem ted napsala uplne neco jineho, nez jsem puvodne zamyslela. Je to ale pro vas pro oba – jak kritika, tak i pochvala.
Tak s ena me ani jeden z vas nezlobte , ze jsem nekdy otevrenejsi, nez bych musela. Kdyby mi do va sobou nic nebylo, nevyjadrila bych se . -iv-

anonym

Má milá iv, chápu tvou reakci i motivaci zastávání annas, půl roku jsem se též nechal obalamutit a snažil se zastávat bezbranných.
Žel, nebylas tu příliš dlouho, takže ti leccos mohlo uniknout, kromě toho bývá velký rozdíl mezi virtuálnem a překročením do nemilosrdného světla reality, kde už se nedá nic předstírat.
Dlouhé měsíce tvrdit, že někdo ubližuje a náhle si s ním plácat po ramenou, prostě není fair a já už prostě odmítám nadále hrát nedůstojnou roli v pimprlovém divadýlku.
Zdejší polemika je skutečně jen vzdáleným odleskem hašteření, ale v zákulisí masky padají, už se nedá hrát ani okecávat. činy jsou náhle v plné nahotě. Snažil jsem se dlouho držet v pozadí, ale když se stávají oběťmi i neznalí, co mají omezené možnosti obrany, už nemohu mlčet.
Navíc se staré rozmíšky jeví v úplně jiném světle.
A propos, komunikace s admini je také jinak než si namlouváš a narážka na body má jiný význam než ses domnívala.
Prohlásila totiž o jistém kroku po dosažení 100 000 bodů a jako již několikrát, ani jednou nedokázala dostát svému slovu.
Respektuji čestné vystupování sám za sebe a s otevřeným hledím, ale odsuzuji falešné profily bez ohledu na všelijaké výmluvy.
Stejně jako v životě máme pouze jedinou a jedinečnou identitu a pokud mi nějaká komunita vadí, tak raději odejdu než abych ji podváděl a tím dělal totéž, co jim sám vyčítám.
Svůj život mám uspořádaný a vždy si jej obhájím, stejně jako neměnné postoje, ovšem odmítám být terčem nemocné hysterky, jež žije i v civilu dvojí život.
Zmiňuješ otevřenost, budiž, tak též napíši pravdu i s plným vědomím, že mne jako ženicha můžeš odvrhnout, ale tady už nejsme malé děti a i netové stylizace mají své nepřekročitelné hranice.
K poznání jsem dospěl i díky mnohým mailům od uživatelek s podobnými zkušenostmi a chápu svaté zapálení kropítka a Andělé, které ale ani nemohou znát pravé pozadí.

anonym

Dr., proto ja nechodim do divadla. Me staci divadlo " sveta ".
Pisete o vasich nemennych postojich a uprimne , ja tohle neuznavam. Ja menila nazory drive z mesice na mesic, pak z tydne na tyden , pak ze dne na den a nyni uz obcas z hodiny na hodinu. Proste jsem kazdy den jina, jinak naladova a me by to stresovalo stat si za necim jenom proto, ze jsem to nekdy rekla, citila to tak … jestli mi rozumite. Respektuji nazory druhych , kazdeho volba.
Me ale vadi nektera urazliva slova vuci an. a to zde verejne a otvirani soukromi.
Ja take umim nekomu rict, nebo napsat , ze je blbecek ( nejsem Matka Tereza ) , ale to pak resim soukromou cestou.
Ja se ovlivnit nenecham nikym a nicim. Ridim se svymy pocity , svoji intuici.
Na an. nazor nemenim, ale ani na vas ne. -iv-

anonym

Drahá iv, psal jsem o zásadách, ne o náladách. Také respektuji odlišné názory a řešil jsem soukromou cestou. Dané problémy tu byly probírány v různých diskuzích, vždy se jedná obecně o chování na netu, takže nic soukromého.
Pokud ovšem někdo podlehne kantorskému syndromu a zanáší sem nekritické a káravé maily, všem, co si dovolí nesouhlasit či mít jiná vysvětlení, je to nešvar týkající se všech.
Jestliže tepeme klientelismus na vládní a státní úrovni, neměli bychom vůči němu zůstat hluší ani zde, v malém. Není nic snazšího než kritizovat okolí a sami bezostyšně hřešit.
Pravda může vyznít nepříjemně, ale není urážlivá, jen očišťující. Fňukat, že někdo nepřizná domnělou chybu a sám nepřiznat nesprávnou odpověď a ještě za ni sbírat body od falešných profilů, je prostě odsouzeníhodné pokrytectví a licoměrnost.
Jinak an si vážím a vždy ji podporuji při osvětě kodexu. Jenže nestačí být jen vzdělaný, když chybí logika, soudnost, přiměřenost a obyčejný zdravý selský rozum. Jakmile někdo podlehne nějaké chorobné závislosti, jež mu kalí rozum, je to cesta do pekel.

anonym

Ja nevim, jestli jsem se vratila na odpovedi nejaka namyslena , nebo co , ale ja si ted rikam ( a ne jen tady ) : Proboha, co ti lidi tady porad resi !
Ja jsem napsala uz vse co jsem chtela , k vasi odpovedi ted jen napisu , ze preci an. nemuzete vycitat , ze " sbira " body od falesnych profilu. Vzdyt to je preci vec tech, co ty body a profily maji. Me muzete vycitat napr. to, ze ja ji dobodovavam. Ona za to preci nemuze. Ani tedy za to, ze ji nekdo dava body z vice profilu. Ja mam jeden , vic by bylo na moji inteligenci moc … 🙂 A prisaham, ze si an. me nikdy ani o jeden bod nenapsala. To bych pak s bodovanim rychle skoncila. To by totiz u me klesla.
A ta vase pravda vuci an. me osobne pripada nekdy hodne urazliva , nejen neprijemna.
Myslim, ze si mame pomahat , ne se uraret.
Ja bych to tady s dovolenim ukoncila. Rada se tu na odpovedich bavim, nerada resim… -iv-

anonym

Tak se běž bavit, vždyť přece nemusíš nic řešit. Falešné bodování řešila už před 3/4 rokem barnajka a nejen, že se nic nezměnilo, naopak zjevná prospěchářská reciprocita se jen prohloubila.
Též to uzavřu klasikem:
„Kdo ví o lumpárně a mlčí, zůstane nadosmrti malým“.

annas

3 uživatelé, kteří byli aktivní na Odpovědích, bodovali nejen Kerberus (annas), ale i ostatní odpovídající . Samozřejmě průběžně, nikoliv tajně …

Nešlo o profily záměrné vytvořené zneužitím programu a aktivních uživatelů. Je to nemorální, jednoduše podvod … Tyto falešné profily bodují odzadu uživatele, kteří mají i uzavřené profily. Jak se k nim dostanou?Jinak nikoho jiného…

Co na to karatel???? Mlčí …

Falešné profily vytvořené podle orofilů pravých_
lenka.seda, lahny, Hlada, Teryle, Ilines, 1564, pizlička, Placebo atd..... 5 „falešníků“ je smazaných.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/toto-snad-uz-neni-mozne-kam-az-to-nechame-dojit

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-kour-jde-z-komina-kdyz-se-topi-drevem-cerny-nebo-sedy-dekuji

anonym

šotek – „šestimístným“ skóre.

annas

V 5. třída ZŠ se učí o shodě přísudku s odmětem, ale je nutné jej správně určit…

annas

Náklady nejsou ve větě podmětem…

annas

s podmětem …

annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-chapete-mene-zname-uslovi-vez-ze-slonove-kosti-kdyz-jej-uzijete-ve-vete#discussion

Vážení kritici,
Annas sa pýtala, ako chápeme daný citát a na to odpovedala väčšina príspevkov.

Ďakujem Dr.Axlovi za vyčerpávajúce vysvetlenie zdroja citátu, to som nevedela, ale kritika jej príspevku sa mi nezdá vhodná. Neodpovedal ste vlastne, ako vy konkrétne chápete daný citát ale opísali ste z článku Intelektuálové a církev, z ktorého i ja použijem citát s ktorým nesúhlasím:
„Obraz věže ze slonoviny totiž překvapivě pochází z Písně písní, v níž je navíc ztotožněna s věží Davidovou. Otvírá se nám tak zde sugestivní obraz, neboť věž ze slonoviny neznamená „vzdušné zámky,“ do nichž se nepraktický intelektuál utíká před světem, ale naopak věž válečnou. Intelektuálova samota na takové věži tedy neznamená únik, nýbrž stráž. Věž totiž slouží nejen k odloučení a ochraně, ale především umožňuje dobrý rozhled.“
Viem, že som mala doplnok dať do diskusie, ale odpovedám súčasne i ´www´. váš príspevok patrí do diskusie, nie je to odpoveď na znenie otázky.

Ad Dr.Axl.
Stále zastávam názor o správnosti položenej otázky. Akýkoťvek citát možno chápať rôzne. Ty sa zaoberáš pôvodom citátu. Je sa zoberám chápaním znenia citátu. Domov – v znení citátu chápem ako symbol, vežu – ako uzavretie sa do seba, vzdialenie od všetkého čo by ma mohlo rušiť… Prirodzene iný to môže chápať ako snahu dostať sa na vrchol – ale vždy, opakujem vždy slonovinová veža tu znamená symbol odlúčenia.
Ak by som položila otázku:
Ako chápete citát: Učiťsa, učiť sa, učiť sa.
odpovedal by si mi esejou o Leninovi, alebo by si sa zaoberal otázkou vplyvu a potreby učenia?

annas

Zapomněla jsem uvést , že jde o příspěvek led.

anonym

Proč konečně neuvedeš konkrétní odkaz, tvrdíš-li, že je to citát? Jediné vysvětlení, jež se nabízí je, že autorem pseudocitátu je annas.
A ne dogmatická interpretace.
Leninův citát je průkazný, všem známý a není k němu co dodat. Já jen poukázal na logický rozpor mezi úslovím (věž ze slonoviny, což má význam panovačné odtržení od reality prostého života a „symbol odloučení“) a výrazu domov, což by mělo mít hodnotu pro každého z nás, nikoliv jen pro vládnoucí elitu (kdy slonovina byla něco velice vzácného a exotického – to vše je v příkrém rozporu s pojmem zázemí domova, dostupného pro každého).
Opět v zoufalé snaze o obhajobu, používáš nečisté prostředky, první ti to napsal www a v tu ránu ses na něj vrhla.
Právě tuto dvojtvářnost a manipulaci odsuzuji a nic na tom nemění body od fanklubu, který plácá body podle nicku, ale bez ohledu na vlastní obsah odpovědi.
Pravda a logika by měla mít v životě vždy přednost před laciným populismem.
Úplně by stačilo, abys byla stejně objektivní jako na Ontole nebo na slovenské verzi (kde tě to mimochodem nějak přestalo bavit, když tam nemáš tu svou kohortu naháněčů).
Proč asi?

anonym

Proboha, čím jsme tu poučováni? Ani v 9. třídě jsme neměli v osnovách žádný „odmět“!! Co je to za paskvil?
ad www, viz diskuze v odkazu:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/chteji-znat-tazatele-odpoved?_fid=qeyc
Odvolávka na Wiki je falešná a dogmatická, žadný podobný citát tam neexistuje, tím méně v této deformované podobě získávající zcela jiny a nesmyslný obsah.
Jedná se o úsloví a v odpovědích bylo dostatečně doloženo a vyvrácena dezinterpretace tazatelky.
Co je další tajemná formulace – „jsou otázku nahlásila adminům“, vyhrůžka a ještě s chybami?
Co si pomyslet o tom, když kritik sám neustále chybuje?

www

😁:-D:-D
Právě jsem se dočetl, opět od paní emeritní, kritiku za mylně udělený palec.. A že jen někdo je v jejím hledáčku, nehledě k jejím omylům. Se picnu, musel jsem ji zablokovat, protože její časté a obtěžující spamy (reakce) byly sice slušné, ale jaksi „nepřiměřené“ 😁.

annas

Ujasněte si pojem často.

www

Už mlčím, už mlčím! 😁

annas

Mail, který jsem vám poslala.
Ad www, netykejte mě. Já žádnou vaši odpověď nesmazala, domnívala jsem se, že jste natolik slušný, že jste svou zcela chybnou odpověď smazal stejně jako já, když jste kritizoval mé body za informaci, kterou jsem převzala z Wikipedie. Nepodsouvejte mně to, co jsem neudělala. Už je to podruhé. Navíc nemohu za to, že jste už dlouho ze školy a že jsem citát nevymyslela já, ale zajímá mě vysvětlení.. Já vás za chybné odpovědi z oblasti češtiny nekritizovala. Zaměřte se na jiné. Samozřejmě vaše chybná odpověď vám nevadila. Opakuji, važte svoje slova o mazání a neurážejte mě. Ještě jednou a požádám adminy, nejsem žádný malý frocek, abyste se o mě otíral. Nemusíme si být sympatičtí, ale můžeme se tolerovat. . Tentokrát jsou otázku nahlásila adminům, protože nejste češtinář, abyste mohl zodpovědně posoudit mé formulace. Můžete odpovídat na původ příjmení, vysvětlovat původ jmen atd .Omluvy se od Vás nedočkám.

www

Od této chvíle vám tedy, vážená bývalá soudružko profesorko, vaše velectěnosti vykám, neboť jste mne velmi polekala.
Buďte příště tedy tak laskava a odpovídejte výlučně jen na otázky z češtiny a pokud možno správně.
Za to tykání se upřímně, křišťálově čistě a hluboce omlouvám. Asi ještě nežijete ve 21. století, století internetu a jeho zvyklostech. Navíc jsem si omylem myslel, že starší či stejně staří si to tak nějak nohou dovolit, tykání mně nevadí ani ze strany náctiletých. Znovu se proto za svůj omyl omlouvám!
P.S: spokojena?

anonym

Takhle to holt chodí, když někdo buzeruje kvůli „čárce“ a sám přitom má v jediné odpovědi 6 chyb, z toho 2 ve vlastní zkopírované předchozí odpovědi.
Viz, jak jsem už uvedl v latinském originálu „Co je dovoleno bohům…“
Přemrštěná kritičnost na druhé versus bohorovná shovívavost k vlastním přehmatům, umocněná zaslepenou licoměrnou ješitností a farizejstvím. Např náhlé přitakávání plané zábavě, jíž ještě nedávno důrazně pranýřovala.
(P.S. Možné vysvětlení může spočívat v radě našich předků – a potažmo i dnešních odborníků, že dětem a bláznům nemá cenu odporovat.)