Funna

shlédnout vs. zhlédnout

Napsali byste S, nebo Z u slova shlédnout ve vetě: „V noci jsme vyrazili na střechu budovy a měli tak možnost shlédnout osvětlené město.“…jasně, je to směrem dolů, takže S, ale není tam shlédnout na osvětlené město, ale jen shlédnout město, a to mi připadá spíše jako podívat se na město, takže by tam mělo být podle mne spíš Z…díky za fundované odpovědi .-)
Doplňuji:
sorry, odkaz na stránku (kterou si v google umím také najít), kde je to vysvětlené přesně tak, jak to píšu v otázce, tj, že dívat se dolů je S a prohlížet si něco je Z, je mi platný jak mrtvému zimník…ptám se na význam této konkrétní věty, protože se podle mne dá vysvětlit i tak, že si PROHLÍŽIM město, které je např. na okolních kopcích, které jsou vyšší, než má pozorovatelna, takže se v podstatě vůbec nemusím podívat dolů…takže varianta se S už tomuhle kritériu nevyhovuje…

Nejlepší odpověď
annas

Sice nejsem quentos, ale jako češtinář odpovím. Třeba moje odpověď pomůže někomu dalšímu. Kdo chce pochopí …

Záleží na stylizaci také tvaru bez předložky. .. měil tak možnost xhlédnout osvětlené město.

Patří zhlédnout = měli tak možnost vidět = zhlédnout osvětlené město. Stejně zhlédnout = vidět film.

Tvar shlédnout by byl v tom případě, kdyby věta zněla jinak . Ale to nebylo předmětem dotazu.

Další odpovědi
iceT

http://pravopis­ne.cz/2013/02/­shlednout-zhlednout/
Doplňuji:
v tom případku radím počkat na uživatele Quentos,ten se v tomhle vyzná

anonym

Napiš „Shlédnout i Zhlédnout“, první uvidíš a druhé pokoukáš…
😉

huxa

Velmi dobrá profesorka češtiny nám to vysvětlila tak, že shlédnout je směr dolů kdy nějak podtrhujeme, že jsme se dívali dolů-pokud ses dívala z mrakodrapu na město pod tebou, určitě bych napsal shlédnout, pokud ses dívala spíše horizontálně na město z dvoupatrové budovy, mělo by tam být nejspíše zhlédnout.

quentos

iceT: vzhledem k tomu, že tazatelka je hrozně chytrá, všechno, co řeknu já, je špatně. Takže na její dotazy bohužel kašlu zvysoka.
(Nabízí se ovšem logická otázka, proč se teda ptá, když je tak chytrá.)

iceT

No já si vzpomínám,že zrovna ohledně tohoto slova jsi již několikrát odpovídal,dokonce i ve stejné větě,prostě mi to nějak utkvělo v paměti.

Funna

nejsem hrozně chytrá, jen mne tvé chování, které jsi převedl, když jsi mi napsat dost odporný dopis (myslím, že by se tvojí přívrženci divili, jaké z tebe padají skvosty) doslova nasralo, takže tě prostě ignoruji…

gagaga

:o

gagaga

Ice to asi popletla :)
Ja tu mam na cestinu an. nejvetsi " specialistku " ..a q. za nejvetsiho zde scrablika a anglictinare :)

  • iv –

iceT

omlouvám se všem zúčastněným,jme­novaným i nejmenovaným za odebrání a přidání znalostí,jež jim právem náleží. odpověd pro Q. zde v diskuzi vysvětluje moje doplnění odpovědi.

gagaga

ice..to je v pohode..to byla jen legrace :)
ja nejsem z tech..kdo by komu prikazoval na co smi a co nesmi odpovidat .. :)
na to tu mame( vlastne jsme meli jine " odborniky )
:)

  • iv-

Funna

huxa…hmmm, to je sice pěkné, ale když tu větu napíše někdo jiný, tak já vůbec netuším, kam se vlastně dívá a mám najít chybu ve větě, tak nevím, co je správně…

annas

Odpověděla jsem, nikoliv kvůli vám, určitě víte proč, ale kvůli případným dalším tazatelům. 🙂

Funna

ne, to opravdu nevím…a děkuji za jedinou smysluplnou odpověď…