annas

Setkali jste se někdy s metodou „cukru a biče“? Kdy tato metoda vznikla a jaký je její význam?

Nejlepší odpověď
vagra

Důvod vzniku a význam této metody je zcela jistý- zvýšení pracovního výkonu.

… Otroci neznali nic jiného než bič. Pak se našel někdo, koho napadlo, že by pracovali lépe s vidinou odměny. Ta byla v podobě cukru. Výkon se opravdu zlepšil, ale ne o mnoho a dočasně. Bič se tedy začal používat opatrněji a přidávalo se cukru. Výsledek byl stejně nevalný a donekonečna se cukru přidávat nedá. Metody stimulace pracujících bylo tedy nutno změnit…
…Pro lidi je důležitá jistota práce a kvalita pracovního prostředí. Pokud něco z toho chybí, zůstávají jediným vnitřním stimulem peníze…

„Cukr a bič jsou často používané a účinné motivační stimuly. Pokud ale zacházíme s lidmi stejně jako s osly, budou se tak chovat.“

Zdroj: zkráceno z-http://faya.wz­.cz/managemen­t.htm#_Toc120­850775

Další odpovědi
Michal Kole

Znám jednu výukovou metodu založenou na cukru a biči, ale není publikovatelná 🙂

fcoop

Tuto prastarou metodu používají – kromě jiných – i policisté.Tedy – ne že by jeden chodil po výslechové místnosti s cukřenkou a druhý,zamračený,by významně držel v ruce bič – oni si hrají na Hodného a Zlého.
V podstatě jde o stimulaci = dosáhnout svého.

MacChill

nesetkal, ani nevím kde vznikla…

Pokud vám někdo vládne a používá tuto metodu Zanmená to, že na vás může být hodný, „sladký“, ale dokáže vás taky pěkně zbičovat