Mapel

Seno a otava.

Tyto výrazy jsou spíše už ve filmech.Kdo zná přesně rozdíl?
Doplňuji:
To Dr.Axl, odpověď je v diskuzi.

Nejlepší odpověď
anonym

Na venkově se běžně používají, jenže tam už touhle dobou spí, aby stihli ráno podojit.
Sena = 1. tráva neboli senoseč, otava – 2. seč. Částečně se ještě udržuje v povědomí v křížovkách.
Z téže oblasti bych ti mohl opáčit protiotázkou, zda znáš významy jako třeba loktuše nebo oborok?
(Reagovat můžeš v doplnění nebo diskuzi).
Doplňuji:
Sorry, zaslechl jsem řidší regionální tvar z příhraničí, zaběhlý je údajně „oboroh“.
V diskuzi – viz odkazy na významy.

Další odpovědi
Děda Louda

Otava je seno z druhé a další seče.

jmhad

Pro zahrádku,kterou sečeš každý týden,se tahle slova nepoužívají a proto jejich význam,jak říkají kolegové,zani­ká.První seč-sena,byla zhruba v červnu,kdy tráva narostla až do metru výšky a mohla se na stojanech usušit.Pak přišlo zpravidla letní horko a již podstatně nižší tráva se sekala zhruba v srpnu.A pokud to počasí dovolilo,tak se někde sekaly koncem září i druhé otavy,aby jednak bylo dost sena na zimu a aby louka byla čistá bez stařiny,která pak brání jarnímu sečení.Ale třeba v horských polohách Šumavy se sekalo jen jednou,až to trochu narostlo.Jenže dnes už krávy,králíci a další zvířata doma nejsou a tak se louky nechávají /stejně jako pole/ bez ošetřování a sečou spíše z povinnosti jednou ročně za úplatek od státu,nebo se stávají pastvinami.Ale to už je mimo rámec těchto stránek.

iceT

Dr.Axl
oborok nevím co je,ani si nepamatuju,že bych kdy slovo slyšela,ale jestli se nemýlím,tak loktuše je větší kus látky,něco jako obří šátek z pytloviny a v něm se mohlo něco přenášet,myslím,že většinou asi to seno…

michael69

Pro jmhad: První seč je SENO,druhá seč je OTAVA a pokud je příhodný rok tomu,seče se ještě po třetí a to není otava,nýbrž DRUHÉ SENO! Stojany se používaly spíše na dosoušení otavy nikoliv sena,protože už nebývá takové teplo jako při senách a neuschne to v tak krátké době jako seno.Seno většinou uschne na louce a hned se sklidí.
Jinak tyto výrazy se na vesnici dodnes běžně používají.Otavy ale bývají poslední roky chudé.Chov králíků je dodnes běžný na vesnicích (my jich máme 80ks)K tomu přibývají ovečky,koně a ty potřebují na zimu seno,takže je potřeba nasušit.Většina ploch se stále seče.Družstva často sklízí i zelené na senáž.Kdyby se louky nesekaly,nebylo by možné přes ně přejít,protože by byla všude skoro dvoumetrová stařina.

mosoj

Bohužel by mně ani nenapadlo že někdo nezná rozdíl mezi senem a 1. a 2. otavou.

Oborok neznám, ale zase znám obrok ( všeobecně jadrné krmivo pro koně).
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/z-ceho-se-sklada-krmivo-pro-kone-zvane-obrok

Drap

Nám, co žijeme na dědině připadá velmi divné, že někdo tento rozdíl nezná.

anonym

ad suwa, hezké, mohlas sloužit jako živoucí panáček v domečku předpovídající deště :¨)
Pro ostatní – slíbené rozuzlení, viz odkazy:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Se­no#P.C5.99.C3­.ADprava_sena
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lok­tu%C5%A1e
http://cs.wik­tionary.org/w/in­dex.php?title=Spe­ci%C3%A1ln%C3%AD%3AH­led%C3%A1n%C3%AD&se­arch=sena&fulltex­t=1
Podávky – pro manipulaci se senem a slámou. V minulosti nejužívanější druh vidlí. Bývají opatřeny tenčími ostrými hroty v menším počtu (povětšinou tří až pěti).
Zvláštním druhem vidlí je nástroj zvaný kopáč, což je nástroj podobný běžným vidlím resp. podávkám, který má hroty v polovině délky zahnuté o 90 stupňů. Jedná se o kombinaci vidlí a motyky. Nástroj slouží jednak k mechanickému posunu sena či slámy, dále také k uvolňování slehlé či udusané slámy a sena apod.

Mapel

Loktuš a oborok je předpokládám nářečí ze Slezska.
Loktuš by mělo znamenat plachta. Oborok nevím, ale pokud to má příbuznost jako hlavní otázka, tak bych hádal šátek.
Svádí to však k překladu obrok pro koně, ale to počítám je chybné.

mosoj

Oborok neznám. Znám ale obrok ( jadrné krmivo pro koně).

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/z-ceho-se-sklada-krmivo-pro-kone-zvane-obrok

venkovan

Oboroh je stavba ve které se na zimu usklaní seno. Je to jednoduchá stavba – jeden až 4 kůly po kterých svisle vyjíždí a sjíždí střecha. V létě se naplní, na seno spustí střecha která zamězí promočení srážkami a jak se seno odebírá, střecha seno stlačuje dolu.
Ještě ho někdy staví myslivci.

Sůwa

Jen něco k pousmání. Když jsem před lety bývala s dětmi od jara na chalupě, tak jako na potvoru když chtěli sušit seno a já měla pověšené prádlo, tak pokaždé pršelo. Nakonec se chodili dívat, jestli neperu, aby mohli na sena. O otavách to bylo stejné. Těm dřevěným konstrukcím na sušení sena tam říkali „rasochy“.