lukas.zmizik

šel by takto zaplatit státní dluh?

Stát by nechal vytisknout peníze o velikosti státního dluhu, Kalousek by to odnesl do směnárny, vyměnil za dolary, eura a rubly a postupně by obešel jednotlivé věřitele a zaplatil. Poznal by někdo z věřitelů, že je to jenom taková malá finta?

Nejlepší odpověď
Bedy

Ne, toto by nešlo, byla by šílená inflace, rohlík by stál třeba tisícovku. Masakr.

Navíc Kalousek už naštěstí není ministrem financí a doufejme, že jím dlouho nebude. Jsem rád, že tam je pan Fischer, ten aspoň s těmi čísly umí…

Další odpovědi
ponovotny

tohleto samozřejmě nenápadně státy zkouší dělat, evropská centrální banka taky tiskne co to jenom jde, ale zase nemůžou moc, protože by jim pak nikdo nepůjčil na další rok
Doplňuji:
Žádní odborníci neuvažují o tom, že by se někdy státní dluhy splatily. Jde čistě o snahu, aby to fungovalo dál a co nejdéle. Jde zhruba o to, že práce lidí je pomocí „fiktivních“ peněz a státních dluhů převáděna do určitých kapes. Tito velcí hráči mají velmi dobře ošetřeno, aby se jim někdo ze zadlužení nevymanil a v případě, že by systém zkolaboval, tak si ti největší hráči prostě rozeberou státní majetky.

honzikd

To, že stát a EU v podstatě tiskne peníze jako o závod – to se už v podstatě děje.. Pryč je doba, kdy peníze představovaly skutečnou hodnotu (např. státního zlatého pokladu).
Ad „Bedy“ – konstatování, že profesionální ohýbač páteře a kariérní komunista je akceptovatelný ministr financí, je protimluvem stejné kategorie, jako že pan Prezident ČR Miloš Zeman je vyznavačem zdravého životního stylu.

Dochy

V zásadě platí, že čím víc je nějaké komodity (druhu zboží) víc v oběhu, tím nižší má cenu. A o penězích to platí také. Pokud by jich bylo příliš, ztráceli by cenu (banky by se je pokoušeli rozpůjčovat aby vydělávali na úrocích, jenže už by je nikdo tak moc nechtěl protože už jich spousta rozpůjčovaná je, banky by museli snížit úroky, aby je udali, tak by si pak mohl zas každý půjčit na kdejakou blbost, nebude dost blbostí, výrobci zdraží když vidí prázdné sklady,…
Během chvíle by neuvážený zásah do oběhu dokázal způsobit dost velké pozdvižení.

Michal Kole

Já taky nějak nechápu ten princip

postcd

asi ano, ale snad by měl existovat nějaký zákon podle kterého by to byl trestný čin. Určitě je nějaký zákon o české národní bance.. to by asi musela být rozsáhlá korupce, za kterou by mohl být kde kdo tvrdě odsouzen podle zákona.