Janec

Šel by doma vyrobit chlorečnan sodný (NaClO3) ze soli (NaCl) elektrolýzou?Jak? Děkuji za od.

Doplňuji:
Já vím jak se průmyslově vyrábí NaClO3. Bohužel, ne každý má doma elektrolyzéry s titanovou anodou, ani asi nemám dostatečně silný zdroj el. Samotný NaClO3 není třasksavina, je pouze ox. činidlo(po zahřátí uvolňuje kyslík.Titan je drahý a nemám ho. Co mám použít místo něj.
Jak mám zařídit aby nevznikal jako vedlejší produkt NaCl?

Nejlepší odpověď
cynique

Ano, šel by vyrobit. Dokonce i bez titanu – stačí měď a přefiltrovat.

  1. https://youtu­.be/D_mHDkfiDa4
  2. https://youtu­.be/wXEQ5rlA8Us

(Kdysi jsme ho běžně kupovali v drogerii pod názvem Travex. Prsty mám všechny. Samotný chlorečnan neudělá nic.)

Doplňuji:
P.S.: Výroba je zdlouhavá, výsledek nejistý, NaCl tam bude vždy. Nešel bych do toho. Jako herbicid je glyfosát/RoundUp lep­ší.

Další odpovědi
Emefej

O elektrolýze v domácích podmínkách toho najdeš nejvíce v této knize:
LERNER, Leonid. Small-Scale Synthesis of Laboratory Reagents with Reaction Modeling. Boca Raton: CRC Press, 2011. ISBN 978–1–4398–1312–6.

cochee

Šel. Ale protože se na to ptáš, usuzuju, že nejsi chemik a proto bych ti domáckou výrobu silně nedoporučoval, samotný chlorečnan je silně škodlivý organismu a při výrobě je riziko vzniku i jiných škodlivin, například plynného chloru. Proto na otázku „jak?“ ti raději odpověď nedám.

P.S. a potřebuješ mimo jiné titanovou elektrodu – máš titan? ;)

arygnoc

išlo.
nie bez ťažkostí a hlavne nebezpečne, s rizikami.
nie je zač.

;-Q

Lamalam

Ano, šel by vyrobit, ale pokud se na to ptáš tady, tak to raději nezkoušej.

lexx

Víš co bys vyrobil ? Silnou třaskavinu, pryč od toho dokud máš deset prstů.

annas

Ach jo. U jednoho odpovídajcího jsem se překlikla. Dala bod omylem.