jjsemtujak

scroll lock

Co je to za tlačítko na PC?

Odpovědi
kenyrts

Klávesa Scroll Lock je stavová klávesa, která byla původně určena k zamykání kurzoru v mřížce. Pokud se nastaví textový kursor do nějaké buňky v mřížce a zapne se Scroll Lock, pak při pohybu v mřížce pomocí kursorových kláves (šipek) zůstává kursor ve vybrané buňce a roluje celá mřížka. Při vypnuté klávese Scroll Lock naopak použití kursorových kláves pohybuje kurzorem po buňkách a mřížka roluje jen tehdy, když se kurzor dostane k okraji okna. Dnes lze tuto funkci vyzkoušet například v tabulkovém procesoru Microsoft Excel.

standa

Doplnil bych kenyrtse s praktickým poznatkem ´využití´ této klávesy:

  • pracuji v Excelu a bežně se šipkami v tabulce pohybuji v požadovaných směrech
  • pak OMYLEM stisknu klávesu ScrollLock
  • a najednou jsem zmaten, protože šipky už nefungují jak dříve, ale odsouvá se celá tabulka
  • než jsem přišel na to, že tento nežádoucí stav způsobil něchtěný dotyk klávesy Scroll, tak jsem se dost natrápil 🙂