Pralinka4

Sčítáni a odcitani zavorky (není D.Ú)

Dobrý den,potřebovala bych poradit,co má přednost,a kdy píšeme plus či mínus do výsledku.
Jestliže je příklad např. 28-(-5)=?(znaménko ve výsledku) 6+(-3)=3 atd.

Nejlepší odpověď
gecco

Plus do výsledku nepíšeme, minus ano (pokud znaménko ve výsledku chybí, bere se zato, že hodnota je kladná).

Znaménko minus před závorkou mění znaménka uvnitř závorky (při ´odzávorkování´) v opačná (jde o násobení hodnotou „-1“), tedy 28-(-5) = 28 + 5 = ?

Z násobení čísel se stejnými znaménky vychází výsledek plus
„-“ . „-“ = „+“; „+“ . „+“ = „+“.

Z násobení čísel s opačnými znaménky vychází výsledek minus
„-“ . „+“ = „-“

Další odpovědi
Alesh

Sčítání a odčítání lze libovolně zaměňovat, čili o nějaké přednosti nemůže být řeč. Vždy výsledek upravuješ do co nejjednodušší podoby, tedy něco jako výsledek = a nebo -a. Např.

28 – (-5)= 28 + 5 = 33
6 + (-3) = 6 – 3 = 3

Mínus píšeš, když je výsledek záporný, plus, když je kladný, co ti jako na to mám říct jinýho 🙂 Pokud nechápeš kladná a záporná čísla, pak si prostuduj klasický (tj. rtuťový nebo lihový) okenní teploměr. 😉

Kelt

Velice jednoduché, když jsou obě znamínka stejná, vyjde +, když jsou obě různá, vyjde – 5– 3 = 5 – (+3) = 5 + (-3)