Inquirer

Schraňování starých krámů, jedná se o duševní poruchu?

Někteří lidé mají velmi nepříjemnou vlastnost schraňovat všechny možné staré, nepoužitelné krámy a odpadky, např. krabice od všeho, nefunkční přístroje nebo jejich části, rozbité nářadí a rozbité kuchyňské nástroje.
Tento bordel někde skladují doslova v desítkách kilogramů, chrání jej a nechtějí se ho zbavit.
Jsem přesvědčen, že se jedná o nějakou duševní poruchu, v tomto oboru však nepůsobím a rád bych se dozvěděl něco více na toto téma, případně mě nasměrovat o co se jedná abych byl schopen dohledat informace.

Děkuji

Nejlepší odpověď
briketka10

je to tzv. Diogenův syndrom :
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Di­ogen%C5%AFv_syn­drom

Další odpovědi
Bedy

Pokud se jedná o nějaké rozumné shraňování věcí, například za účelem sběratelství, tak proč ne. Jestliže je to opravdu tak, jak popisujete, tak souhlasím s kolegyní briketka10.

Agneta

Ano jedná se o duševní poruchu, asi jako u bezdomovců, trpících fóbií z uzavřených prostorů.
Je to tzv. „Messie-Syndrom“, a říká se jim mesijové:D

Drap

Ano, může jít o nemoc nebo sběratelství. V našem národě je také spousta kutilů a všeumělů a, kteří dokáží části takovýchto rámů ještě občas využít., třeba i na něco uplně jiného, než byl původní účel.

gecco

Ano – může jít o mánii – http://www.adik­tologie.cz/cz/ar­ticles/detail/566/3693/­Kreckovani-hromadeni-veci-jako-zavislost
😉

mosoj

Ano. Jedná se buďto o diogenův syndrom nebo o kompulsivní shromažďování.

http://www.pro­zeny.cz/magazin/zdra­vi-a-zivotni-styl/zaujalo-nas/39886-kreckovani-shromazdovani-veci-je-posedlost

Poklička

Disposofobie – Jde o poruchu, při které hromadíte doma bordel.

Zdroj: http://www.spy­.cz/jen-pro-muze/7764-na-velikosti-zalezi-tady-je-7-docela-sexy-chorob?page=0,6

lexx

Ne, nejedná…je to doprovodný syndrom přicházejícího stáří, všechno se může jednou hodit…

Inquirer

  • Pokud toto probíhá již 20 nebo více let, nemá to s přicházejícím stářím nic společného.
  • Mít nějaké CD, DVD, případně ještě diskety není hromadění krámů. Já mluvím vysloveně o nepoužitelném bordelu jako např. nefunkční rádio, prázdné plechovky, nebo krabičky, nefunkční telefon na vyhození.
  • Na druhou stranu dotyčná osoba tento bordel nehledá u popelnic nebo někde externě, jsou to pouze vlastní nepoužitelné věci na vyhození.
  • Rovněž tím více méně nebrání v používání bytu, pouze je zasviněn sklep a skříň.

briketka10

tak já taky sbírám origoš CD a DVD mejch
oblíbených zpěváků, ale to nepovažuju za
nějaký hromadění ani, když má moje kámoška
obrovskou knihovnu už neví kam ty knížky dávat 😁

Agneta

Drap >>> tak to nevíš o co jde…u těch kutilů je to v pořádku, ale vybírání popelnic a hromadění tohoto nehygienického odpadu v bytě je silné kafe

Radius

Ono je to tezke, clovek s necim dela, zvykne si na ten predmet, a pak je mu lito to vyhodit, zvlast kdyz ma na to misto, kde to uskladnit.
Podobne je to u sberatelu, nekteri sbiraji treba stare predmety, pohlednice, znamky a podobne, jen se honi aby to meli a pak jim to jen lezi v krabicich. A kdyz takovy clovek (sberatel) zemre, co se stane? Rodina to vetsinou vyhodi do odpadu (stare kramy), nekdo to zkousi prodat treba na Aukru, kde za to neco dostane, ale kdyby vedeli komu to nabidnout (nejakemu jinemu sberateli), dostali by mnohem vice. Takze je dobre to se sbiranim neprehanet nebo sbirat penize a rici to rodine, treba kdo neco najde (nejaky stary a cenny predmet) tak to hned prodat. Penize nikdo nevyhodi a kazdy je nejak vyuzije, treba deti… atd.