schober

co znamená slovo schober-v lékařský výraz

Odpovědi
lukas

Dobrý den,
se zdravotnictvím si moc nerozumím, ale
na internetu jsem našel Schoberuv test, v kostce jde o revmatologicky test pružnosti dolní části zad.
Ve stoji je pacient označen na dvou místech cca 10cm nad a cca 5cm pod patým bederním obratlem. Pacient je vyzván aby se co nejvíce ohnul dopředu.
Podle vzdálenosti těchto dvou bodů se poté určí ohebnost/pružnost dolní části zad.
(Jestli jsem to pochopil dobře, pokud je to méně než 20cm, znamená to nedostatečnou ohebnost – Schober – Shoberův symptom.)

Test byl poprvé popsán Dr.Schoberem v r.1937.
http://en.wiki­pedia.org/wiki/Scho­ber's_test

Zdroj: www.whonamedit­.com/synd.cfm/4037­.html