postcd

Savo versus chloritan sodný

Oba se používají na desinfekci avšak jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Odpovědi
Emefej

Chloritan sodný je prudce jedovatá látka a na žádnou desinfekci se rozhodně nepoužívá. Hlavní složkou Sava je chlornan sodný, což je něco zcela jiného.

cochee

Emefej: NaClO₂ sice je jedovatý a používá se zejména jako bělidlo, přesto lze občas narazit i na použití jako desinficiens – v úpravnách vody jako alternativa k desinfekci plynným chlorem. A i přes toxicitu se používá ve výrobcích ústní hygieny například, jak se dočteme v tetě Wiki.

Lamalam

Hlavní alternativním zdrojem chloru ve vodárenství je zejména kyselina trichlorizoky­anurová. Chloritan sodný je sice jako ostatní chloritany toxický, ale ne natolik, aby byl zahrnut v seznamu jedů podle nařízení vlády 10/1999 Sb., není jmenovitě uveden ani v nařízení vlády 467/2009 Sb.

Přesto bych ho rozhodně k amatérské úpravě vody nepoužila, v BL většiny výrobců je totiž uvedeno, že je určen pouze pro profesionální použití, uživatel „postcd“, soudě podle úrovně jeho dotazů, zřejmě profesionál nebude.
Doplňuji:
Tetu Wiki nepovažuji za stoprocentně spolehlivý zdroj, u řady hesel mají uvedeny nepřesné informace (netvrdím, že jde konkrétně o chloritan sodný, ale u jiných hesel tomu tak bohužel je).