Lul

Satemové a kentumové jazyky

Prosím, znám sic definice satemových a kentumových jazyků, ale když přijde např. na rekonstrukci indoevropské veláry a objasnění jejího vývoje do uvedených jazyků s příklady např. řečtina-bios; latina-vivus; litevština-gyvas nevím si rady. Poradí mi někdo?

Nejlepší odpověď
annas

Jak jistě víte, historický vývoj jazyků lze zjišťovat pomocí historickosrov­návací metody, rekonstrukcí starých jazykových památek. Podstatou je srovnávání hláskosloví.
Existují pravidla, tzv. hláskové responze, pod nichž si odpovídají hlásky v morfémech dvou nebo více příbuzných jazyků, tj. v takových slovních shodách, jež jsou dány společným původem příslušných jazyků. Jestliže např. hláska x odpovídá v jazyku A hlásce v jazyku B ve větším počtu slov = slova prapříbuzná. Např. m – v různých jazycích – matka, maté, modar, máter, méter, máta.

Podle toho se pak uplatňují další hlediska – majorita, fonetické hledisko, fonologické, systémové a typologické. Nebudu vysvětlovat podrobnosti. Z toho plyne, že změny velár jsou v uvedených jazycích různé. Existují srovnávací tabulky převodu indeovrepských hlásek do různých jazyků.

Např. slov. . g/ž/z = lit. g = lat. g, gu, v = řecké = b, d, g = indoevropské Gw. Jsou i další převody, záleží na postavení, místu i způsobu artikulace souhlásek – např. ind. g, Gh, Gwh dalo vznik různým souhláskám v příbuzných jazycích..

Úvod do etymologie a vl. v.