zjentek

V čem je satelitní telefon oproti klasickému mobilu výhodnější?

v čem je satelitní telefon oproti klasickému mobilu výhodnější?
Doplňuji:
to pokrytí je teda jediná výhoda?
odik díky, ale přesně jsem to nepochopil- objekty tedy kryjí satelitní signál?

Nejlepší odpověď
odik

U satelitního telefonu rozhodně nemáš zaručeno pokrytí na celém povrchu země jak píše a623682@drdr … každá společnost má svoje satelity a ty pokrývají jen určité oblasti … některé mají lepší pokrytí jiné menší – jako u klasického operátora … ale satelitní pokrytí je samozřejmě daleko rozsáhlejší

na nevýhody ses neptal, ale:
# výrazně vyšší cena za přístroj i tarif
# funguje pouze venku = přímý výhled na oblohu … takže v budovách se sním nedovoláš
Doplňuji:
a623682@drdr:
Říkal jsem, že existují společnosti s lepším, ale i horším pokrytím = některé mají pokrytí celého světa, ale některé ne = satelitní telefon sám o sobě nezaručuje pokrytí celého světa!

zjentek:
Je to stejné jako GPS navigace … takže v budovách, tunelech, ale i velmi hustých lesech apod. signál nechytneš … musíš mít přímý výhled na oblohu = satelit

Další odpovědi
a623682@drdr

U satelitniho telefonu mas zaruceno, ze je pokryti na celem povrchu zemekoule. Uprostred oceanu, na severnim polu, v Litvinove, na Sahare, uporstred amazonie i v death valley.
Doplňuji:
2odik:
Iridium's 66 sa­tellites mean you're always in coverage anywhere on Earth
http://www.mo­bal.com/buy-satellite-phone/iridium/co­verage/

Hornisse

Jediná výhoda je celosvětové pokrytí. U společnost jako Iridium s formací satelitů na nízkých oběžných drahách, bude pokrytí vždy celosvětové, žádné lépe nebo hůře pokryté oblasti z principu neexistují.
U jiných poskytovatelů s družicemi na geostacionárních nebo například molnija drahách se pokrytí týká jen určitých oblastí, ale o těch se většinou nemluví jako o satelitních telefonech ale jako o vysílačkách.

Signál satelitu nedokáže proniknout přes jakoukoliv překážku zakrývající oblohu, typicky tedy není možné telefonovat v budovách. Signál ale bude problém chytit i v zástavbě, v údolích nebo poblíž vysokých hor. Iridium je navrženo tak, aby alespoň jeden satelit nikdy nebyl níž než tuším 8° nad horizontem. Pokud je jakákoliv překážka výše, může signál vypadávat, nebo někdy být nedostupný zcela.

kablik

zjentku, pokud se nechystáš na K2 nebo přímo na M. Everest, tak se tím vůbec netrap…