Danielson

Sanguinický, je možné použít tento slovotvar?

Sangvinik vídáme často, ale v jedné starší literatury (od Kornilova, Teplova a Smirlova – kde je v textu klidně napsáno "Každý správný člověk a socialista…:D ) je napsáno 1. cholerický 2. sanguinický… je to šotek? nebo je možné toto slovo použít?

Nejlepší odpověď
annas

Výraz sanguinik je zastaralý, uvádí se např. v Kottově Česko-německém slovníku v 19. stl.

Je to původní latinský výraz sanguigna., (sangus), který přešel do ostatních jazyků.

V latině se „v“ píše jako „u“, takže původní latinský výraz s „u“ se"počeštil" na „v“, tedy sangvinik.

V angličtině zůstal jako sanguinic, v němčině rovněž sanguinic.

Další odpovědi
Nazdar Bazar

Podle Slovníku spisovného jazyka českého lze použít pouze sangvinický, mimořádně
jako zastaralý výraz sangvinistický.