mojitek

samo se zesiluje nebo zeslabuje rádio

Ahoj všem,
před nedávnem mi spadlo na zem rádio,je to takový veterán.Od té doby se mi najednou zeslabí nebo naopak zasílí zvuk.Chci se zeptat těch co tomu aspoň trošku rozumí-kde mám hledat závadu,jak to lze zase zprovoznit.Díky za radu

Nejlepší odpověď
není možná

Lakonická odpověď na Odpovědích bývá nominována pokaždé na Nobelovu cenu, že jo? Kdybych se tady zeptal kde sehnat vepřové, tak mi mosoj odpoví že v zemědělství, že? Tak jestli víte kde závadu hledat tak odpovídejte a nechovejte se k mojitkovi jak k lůze, nebo je to jen hra na otázky a zelené? Očko by mohlo taky přispět se svou troškou a dotázat se jestli to rádio je tranzistorové nebo elektronkové a poprosit o slušnost k mosoji. Pravda, závada logicky směruje k NF, napovídá tomu popis. Pokud se mojitku nebojíš šroubků, odmontuj kryt, pozor na možné utržení přívodu od antény, polož přijímač na desku stolu. Závadu hledej poklepáváním dřevěné tyčinky na různé části přístroje. Nevím jak dobře je proletovaný plošný spoj, ale začni u mechanicko elektrických částí. První na řadě je potenciometr který může být v pořádku, jen jeho přívody jsou špatně přiletované – studený spoj. Ale ten najdeš poklepáváním na součástky, více na rezistory než na kondenzátory, nebo zahříváním pájkou, jestli jsou tam keramické dolaďovací kondenzátory tak ty vynechat. Jestli se najde místo závady, použít více kalafuny než cínu při zaletování.
Doplňuji:
To je v opotřebovaných přepínačích. Stříkni tam Kontox ale to pomůže málo. Chtělo by je vyměnit. Nebo propojit do jiných řad jestli jsou volné kontakty. Oprava je stejně obtížná, tak kápnout Kontox nebo Diavu. Jinak je to super rádio.

Další odpovědi
mosoj

V NF části.

mojitek

Díky „není možná“ . Jen doplním že jde o veterána Grundig RR 340 stereo.Je to starý rádio koupený před cca půl rokem na Burze.Ale hraje čistě a příjem signálu je dost slušný.Mám rád klasiku,a tohle je stará dobrá kvalitní klasika.Jen se obávám (s mojí neznalostí PC a čehokoliv z elektroniky),že po mojí „odborné opravě“ z toho udělám mikrovlnku.Kaž­dopádně to zkusím a tobě moc díky za radu.

není možná

Aha. Tento radiomgf se opravuje zdlouhavě – už ty kryty rozdělat, to je hrůza práce. Dostat se k rádiové části znamená demontovat magnetofonový modul, Většina káblíků je krátkých, to je zážitek.