LukasP

Samba mi hlásí nedostatečná oprávnění

Zdravím,
snažím se sprovoznit sambu mezi Debianem a Windows 7. Konkrétně tedy na debianu, na který se chci připojovat z windows 7. Vše se mi podařilo nainstalovat, dokonce sprovoznit, z Windows 7 vidím soubory, které jsem chtěl. Problém ale nastává, když chci něco kopírovat z té složky na plochu, či tam vytvořit složku, přejmenovat soubor, nahrát z plochy nějaké soubory apod… Při každé z těchto operací mi to hlásí: „K provedení této akce je nutné oprávnění. Pokud chcete tento soubor měnit, obraťte se na správce počítače, aby vám byla přidělena příslušná oprávnění.“ A se soubory tedy nejde nic dělat. Tady na Windows 7 jsem samozřejmě na administrátorském účtu, na debianu mám také pouze jeden účet (předpokládám tedy, že administrátorský, s linuxem nemám moc zkušeností). Napadá vás prosím něco, jak to vyřešit? Děkuji :) Sambu mám verzi 4.0.0. – nejnovější

Odpovědi
jpau

Jestli tě dobře chápu:

Z Linxu (přes smb) vidíš na okenní disk (tzn. můžeš číst) ale nemůžeš psát.
Pak máš na Windows v nastavení sdílení zakázaný zápis, povolíš ho v nastavení sdílení.

Obráceně – tzn. z Windows nemůžeš psát na sdílený disk je řešení vlastně stejné. V nastavení sdílení (smb) povol zápis (pokud máš nějaké KDE nebo Gnome, zkus to normálně – pravé tlačítko – vlastnosti, podívej se na práva jestli máš čtení, zápis na sdíleném disku – tzn. na tom z Windows), je možné že je služba samby ve skupině, která na to nemá práva. Pokud se jedná o nějakou Tvoji lokální síť, kde nekladeš nároky na zabezpečení, přidej službu smb do skupiny k uživateli root.