Saje sádrokarton vzdušnou vlhkost?

Nasává sádrokarton vlhkost? A co při teplotě pod bodem mrazu, když je v místnosti téměř 90% vlhkost?

Nejlepší odpověď
panenka

pározábrana je velmi důležitá součást sádrokartonového systému.slouží pro zamezení pronikání vlhkosti z místnosti do tepelné izolace ,která je propustná pro vzdušnou vlhkost a dochází v ní k velkému teplotnímu spádu .v případě že nejsou dokonale utěsněné spoje dochází ke kondenzaci vlhkosti v tepelné izolaci.důsledkem zkondenzované vlhkosti je zhoršování izolačních parametrů tepelné izolace.následně se začnou tvořit plísně a vlhké skvrny na stropech a stěnách

Další odpovědi
kenyrts

Vlhkostní vlastnosti sádrokartonu
Sádrokarton je pro vodní páry propustný materiál. Absorbuje ze vzduchu vlhkost a opět ji uvolňuje , pokud se vlhkostní poměry v místnosti změní. Takové regulování vlhkostního režimu místnosti má příznivé účinky na lidský organismus, konkrétně na dýchací cesty. Tolik k použití sádrokartonu v běžných podmínkách. V souvislosti má však sádrokarton svá omezení. Víme, že kromě běžných sádrokartonových desek vyrábějí i desky impregnované, u nichž je právě nasákavost a obecně citlivost na vlhkost snížena. Zatímco běžné desky (bílé) jsou určeny do konstrukcí v suchých prostorech, sádrokartonové desky impregnované (zelené) jsou určeny pro prostory s vyšší vzdušnou vlhkostí, jako jsou koupelny, WC, bytová jádra, apod.. O rozdílnosti vlastností jednotlivých druhů se můžete přesvědčit, zkusíte-li oba druhy sádrokartonových desek ohýbat za mokra. Zatímco ohýbání běžných sádrokartonových desek jde snadno, impregnovaná sádrokartonová deska absorbuje vodu pomalu a neochotně, a je tedy za mokra jen těžko obývatelná. Z výše napsaného vyplívá i odpověď na běžnou otázku, co se stane se sádrokartonem, vyplaví-li vás soused. V převážné většině případů se nestane nic – sádrokartonové desky vyschnou bez jakýchkoliv následků. Jestliže je však vlhkost déletrvající, je vždy třeba zkontrolovat, zda se sádrokartonové desky vlhkostí neprohnuly. Do míst s trvale vysokou vzdušnou vlhkostí, jako jsou sprchy veřejných bazénů, mokré procesy v průmyslových objektech apod., se nehodí ani impregnované sádrokartonové desky. Použití impregnovaných sádrokartonových desek v exteriéru je obecně možné pouze tam, kde nedochází k přímému ostřiku vodou (pasáže apod.), nikdy ne v konstrukcích trvale vystavených dešti. Pokud vás napadne otázka, co se v takovém případě se sádrokartonovou deskou stane, je třeba si uvědomit, že proces znehodnocení může trvat i několik let. První známkou konce životnosti sádrokartonové desky je odlupování kartonu od sádrového jádra. Poté již poměrně rychle nastupuje proces rozpadu. Totéž by vás může čekat, zamění-li se v konstrukci koupelny sádrokartonovou desku impregnovanou (zelená) sádrokartonovou deskou obyčejnou (bílá). Do vlhkých sklepů nebo místností s výskytem zemní vlhkosti nelze
sádrokartonové konstrukce doporučit vůbec.