annas

S kterými jmény jsou spojeny skladby „Květiny bílé po cestě a Měsíčku na nebi vysokém“?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Se jménem A.Dvořáka

Rusalka je název romantické pohádkové opery Antonína Dvořáka. Autorem libreta je Jaroslav Kvapil. Byla dokončena v roce 1900, premiéru měla 31. března 1901 v Národním divadle, roli Rusalky jako první zpívala Růžena Maturová. Nejznámější árie z této opery je zpěv Rusalky k Měsíci: Měsíčku na nebi hlubokém, neznámějším sborem pak píseň Květiny bílé po cestě

dodatek podle wikipedie

Další odpovědi
vagra

Toto dílo a uvedené skladby jsou bezesporu spojovány s A.Dvořákem a libretistou J.Kvapilem.
Připomenu jen V.Klimenta,který zpíval vodníka a dirigenta Karla Kovařovice.
Režie se,před 110lety ujal Robert Polák.
Zajímavost-
Poslední z rodu Kouniců vlastnící slavkovský zámek – hrabě Václav Kounic – byl mecenášem umění a švagrem Antonína Dvořáka a věnoval mu stavbu bývalého ovčína ve Vysoké.
Lesní prostředí – stejně jako pohádky Andersena – se stalo Dvořákovi inspirací při tvorbě jeho nejslavnějšího díla.
Údajnou múzou pak měla být druhá žena Václava Kounice Josefína Horová, která často Dvořáka s hrabětem doprovázela na lesních cestách po okolí.

Zdroj: mimo jiné i -http://aktual­nizpravy.cz/de­tails/3043045-Dvorakova-Rusalka-vznikla-diky-slavkovskemu-mecenasi.-Na-zamku-ji-pripomina-vystava-(07.07.2010–17–00-)