BEAES

S kterým panovníkem je spojeno rčení: „Po nás potopa“?

Co rčení znamená?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Král Francie Ludvík XV. se po vojenských porážkách a po zprávě o velkém státním dluhu své země rozhodl na čas zříci života ve světě radovánek, hostin a plesů. Ale králova nejen společnice a důvěrnice, ale téměř „ženský státní ministr a poradce“ – Madame de Pompadour (původně Jeanne-Antonietta Poissonová) prý Ludvíka XV. utěšovala slovy: „Nač se tím budete zatěžovat, ještě z toho onemocníte. Po nás potopa!“[
Po nás potopa! je ustálené slovní spojení, které vešlo do slovníku jako rčení. Používá se pro vyjádření nevhodného až bezohledného, „krátkozrakého“ vztahu k budoucnosti

podle wikipedie

Další odpovědi
Miroslavst

Král Francie Ludvík XV. se po vojenských porážkách a po zprávě o velkém státním dluhu své země rozhodl na čas zříci života ve světě radovánek, hostin a plesů. Ale králova nejen společnice a důvěrnice, ale téměř „ženský státní ministr a poradce“ – Madame de Pompadour (původně Jeanne-Antonietta Poissonová) prý Ludvíka XV. utěšovala slovy: „Nač se tím budete zatěžovat, ještě z toho onemocníte. Po nás potopa!“[zdroj?]

Král Ludvík XV. tedy dále trpěl rozmařilost dvora a zastával názor, ať problémy řeší jeho následovník. A sídlo ve Versailles se v polovině 18. století dál utápělo ve zlatě a zábavách.

led

Kráľ Ludvík XV.
bavme sa pokiaľ na to máme, čo bude potom už nie je zaujímavé
Doplňuji:
Ináč mám pocit že Ludvík XV. stále žije…(aspoň jeho heslo)