S kterou kyselinou reaguje zlato?

Doplňuji:
Pokud moje zvědavost považuješ za DU, tak ano, je to DU. .......Jinač jsme se to ve škole neučili, jen mě to zajímalo, protože se v chemii učíme zlato a další kovy a tak mě napadlo jestli zlato reaguje s kyselinou.
A děkuji za odpověď.....

Nejlepší odpověď
Lamalam

Zalto reaguje nejenom s lučavkou, viz http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ktery-oxid-selenu-rozpousti-zlato
Doplňuji:
Pro Mosoje – Lučavka Leffortova (obrácená lučavka), je to směs stejných kyselin jako královská, ale v obráceném poměru. V laboratorní praxi velmi často používaná k čištění aparatur.

Další odpovědi
jáára

S lučavkou
Doplňuji:
Lučavek je více druhů…

www

DÚ? Lepší je ve škole dávat větší pozor a případně se ptát učitele.
Ano, je to lučavka královská.
Doplňuji:
Není zač!
V případě tvé zvědavosti ale stačí použít heslo ‚zlato‘ a s ním navštívit Google 😉

mosoj

S lučavkou královskou je to směs HNO3 ( kyseliny dusičné) a HCL (kyseliny chlorovodíkové) v poměru 3 : 1.
Doplňuji:
Prosím o uvedení jiného druhu lučavky .

mosoj

Bronzový

Lamalam " dík za upřesnění. Již jsem to v encyklopedi­i našel.

Lamalam

Rádo se stalo.