carda111

S čím míchat šedou sádru místo vody, aby tuhla několik hodin a nebylo to na úkor její tvrdosti?

sádra musí být tvrdá a musí dlouho zasychat, s kterou tekutinou, nebo jakou přísadou…?

Nejlepší odpověď
arygnoc

100% funguje ocet.
sice hnusně smrdí, ale to vyčichne.
vyskoušeno.

Další odpovědi
Miroslavst

Hydratace: 2CaSO4 · ½ H2O + 3 H2O → 2CaSO4 · 2H2O

Podle podmínek při výrobě sádry a přísad při jejím tuhnutí které trvá asi 1–2 minuty lze docílit celé škály výsledných produktů s různou tvrdostí, rychlostí tuhnutí, barvou apod.

Pro snížení roztažnosti sádry se využívá vápenná voda, ale roztažnost nelze úplně odstranit. Rychlost tuhnutí také ovlivňuje teplota vody, kyselost a zásaditost vody.

Druh Počátek tuhnutí za Doba tuhnutí změna objemu

  1. A – rychletuhnoucí 2 min 15 min +1 %
  2. B – normálnětuhnoucí 6 min 30 min +1 %
  3. C – pomalutuhnoucí 20 min 90 min +2 %

dědapetr

Na stavbě jsme do sádry přidávali malířskou hlinku,aby sádra pomalu tvrdla.

tom004

No,až na to přijdete,tak je to na patent. Ale vážně. Sádru můžete koupit podle toho,na co ji použijete. Šedá je klasická stavební. Na použití,které popisujete,se hodí třeba bílá modelálářská sádra. Doporučuji informovace hledat ve specializovaných prodejnách. A ještě,pokud v poslední době někdo nepřišel na jinou tekutinu,tak se sádra ředí vodou.

FOG

Slusel jsem ze se pridava ocet,ale osobne jsem to nikdy nezkousel.
My tu pouzivame „sheetrock compound“ ,na sadrokartony – tzv. „mud“ a ten tuhne pozvolna,zalezi na tloustce.

ReHu

Já někdy přidávám ocet.

Miru1

Dá se koupit sádra s různou dobou tuhnutí, např. v OBI. Moje máma rozmíchávala sádru s balakrilem místo vody, a ta tuhla podstatně pomaleji.

starkocak

Nevím jestli několik hodin,ale trochu tvrdnutí prodlouží když se dá místo vody mléko nebo primalex.Tyká se to především menších oprav a zpomaluje to tvrdnutí takže je pak víc času na práci a hlazení.

elektrikář

Rychlost tvrdnutí se prodlužovala klihovou vodou, V době kdy se klížila malířská hlinka
se dala použít ta. Dnes jsou sádry z dobou tuhnutí až 25 minut.Stalo se mi to na stavbě vidím na pytlu nápis Gibs namíchal a zaházel kabely. Netuhlo to netuhlo.Zahodil jsem špachtlia fanku do kouta a šel na svačinu
Vrátil jsem už to ztvrdlo.Šel se podívat na obal. Zjistil, Gibs pro sádrokarton tuhne 25 min.Byla so sádra na spárování sádrokartonu.