MD House

Rychlost Družice

Prosím jak spočítat rychlost družice v určité výšce tak aby nespadla? Jakým vzorcem se to spočítá?
Předpokládám že čím blíž tím rychleji musí leťět.
A je rychlost družice přímoúměrná vzdálenosti (kolikrát blíž, tolikrát rychleji)?
A je gravitace země přímoůmerná vzdálenosti a jaký je na to vzorec
Díkes

Nejlepší odpověď
mosoj

Gravitační síla je dána Newtonowým gravitačním zákonem. Z něhož vyplývá, že gravitační síla mezi dvěma tělesy ( zde Země a družice) je závislá na jejich hmotnosti a vzdálenosti.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ho­mogenn%C3%AD_gra­vita%C4%8Dn%C3­%AD_pole#Homo­genn.C3.AD_gra­vita.C4.8Dn.C3­.AD_pole

Zde podrobněji o rychlostech.
Důležitá je úniková rychlost.
http://radek.jan­dora.sweb.cz/f12­.htm

Těleso se po dosažení 1. kosmické rychlosti nachází ve stavu bez tíže a přestává padat.
viz:
Vznik stavu bez tíže není závislý na vzdálenosti od země, ale na pohybu tělesa.

Cituji: Beztížný stav (stav beztíže) vzniká v každé neinerciální vztažné soustavě, která se pohybuje vzhledem k Zemi se zrychlením stejné velikosti a stejného směru jako zrychlení tíhové.

Stav beztíže lze zažít při libovolném výskoku nebo seskoku. Kosmonauti tento stav trénují v letadlech, která konají vodorovný vrh. Obecně stav beztíže nastává při každém pohybu, který obsahuje jako jednu svojí složku volný pád.

Doplněna:
Aby satelit dosáhl zrychlení stejné velikosti jako je tíhové zrychlení ( gravitační) musí dosáhnout 1. kosmické rychlosti 7,9 km/sec. V tomto okamžiku přestane padat a jsou splněny výše uvedené podmínky. Těleso se pak nachází ve stavu bez tíže
a tento stav trvá až do zániku satelitu.
Konečnou rychlostí se nastavuje pouze dráha satelitu. Perigeum a apogeum.

Je to trochu páté přes deváté. Ale myslím si že tam je vše co jsi chtěl vědět.