rohlik2

Rychlá matematická výpomoc! Prosím!

Mám sestrojit lichoběžník ABCD. Znám ale pouze stranu a,c a úhly ACB a ADB. Jak to mám zkonstruovat? Mělo by být přes osovou souměrnost. DĚKUJI MOC!

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Důležitý je si to načrtnout a barevně si zvýraznit co znáš.

Začal bych stranou a úhlema

Příště sem napiš úkol hned odpoledne jak přijdeš ze školy a ne v 9 večer, kdy už lidi chtějí koukat na TV a nechce se jím přemýšlet nad matikou nebo někteří už nejsou on-line.

Další odpovědi
led

krátky návod:
http://www.os­kole.sk/?id_cat=­2&clanok=12838

greycell

asi už bude na pomoc pozdě. Začal bych z vrcholu C, konstrukcí pomocného rovnoběžníku, jehož osa, zároveň uhlopříčka je budoucím ramenem „b“ lich. jehož délku zatím neznáme, nicméně víme že bude dvojnásobkem vzdálenosti „CF“ („F“ je průsečík úhlopříček rovnoběžníku a zároveň jedním z bodů středové úsečky lich.)Pomocí známé hodnoty úhlu gama a gama' (jsou si rovny)si vytvořím srany rovnoběžníku, z nichž jedna je pomocná(bude mít délku základny lich. kterou již známe)a druhá je budoucí úhlopříčka lichoběžníku a bude na ní ležet vrchol A lich, jehož kolmá vzdálenost od pomocné osy rovnoběžníku je rovna vzdálenosti k pomocnému vrcholu rovnoběžníku, již výše zmíněnému), a vrchol „B“ lich. získáme rovnoběžný přenesením již známé přímky úhlopříčky lich. do pomocného vrcholu rovnoběžníku, tím získáme oba vrcholy A B, tedy základnu a nyní již podle nové osy lich. kolmé k existující základně a polovině délky strany c(známá ze zadání) vytvoříme poslední chybějící vrchol D lichoběžníku, protože vrchol C lich. je totožný s vrcholem C pomocného rovnoběžníku.